Home WiadomościZe Świata Grota w Lourdes otwarta po powodzi

Grota w Lourdes otwarta po powodzi

Redakcja

W trzy dni po powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnią Francję, otwarto ponownie słynną Grotę Objawień w Lourdes – podały we wtorek francuskie media. Według administratorów miejsca maryjnego kultu straty są szacowane na około 2 miliony euro.

Nagłe podniesienie się wód w górskim potoku, przechodzącym przez sanktuarium, spowodowały w minioną sobotę ewakuację ponad 400 pielgrzymów i zamknięcie wielu religijnych obiektów na terenie sanktuarium, w tym Groty Massabielskiej, tzw. Groty Objawień Matki Boskiej. Poziom wody w niektórych miejscach przekroczył metr.

Według telewizji France 3 po trzydniowej intensywnej akcji usuwania szkód popowodziowych, od poniedziałku wieczór Grota Objawień ponownie jest dostępna dla odwiedzających. Jak dodają jednak administratorzy sanktuarium, na otwarcie basenów dla chorych pielgrzymów w Lourdes, trzeba będzie jeszcze poczekać od tygodnia do 10 dni.

Mer miasta Jean-Pierre Artiganave zwrócił się w poniedziałek do władz państwowych o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, co ma umożliwić szybkie uzyskanie odszkodowań. Wody zalały m.in. pięć-sześć hoteli w centrum miasta.

Sanktuarium i miasto liczą straty spowodowane przejściem żywiołu. “Nasze wstępne szacunki wskazują na szkody o wysokości 2 milionów euro, dotyczące zwłaszcza elektrowni wodnej, mostów i dróg” – powiedział agencji Reutera Thierry Castillo, który pełni funkcję administratora sanktuarium.

Media zauważają, że mimo rosnącego z roku na rok napływu pielgrzymów sanktuarium – jeszcze przed powodzią – zmagało się z problemami finansowymi. W ubiegłym roku zanotowano ponad 1 mln euro deficytu na ogólny budżet tego miejsca kultu wynoszący 30 mln euro.

W następstwie powodzi władze sanktuarium wystosowały na swojej stronie internetowej apel o ofiarność i wsparcie finansowe.

Jak podkreśla Kościół, 90 proc. wpływów sanktuarium pochodzi ze wsparcia darczyńców, w tym trzy czwarte z datków pielgrzymów.

Grotę w Lourdes odwiedza co roku 5-6 milionów wiernych.

Sanktuarium w Lourdes, słynące wśród katolików jako miejsce uzdrowień, przyjmuje codziennie setki obłożnie chorych, którzy kąpią się w basenie i fontannie z wodą, pochodzącą ze źródła w Grocie Massabielskiej.

Według tradycji katolickiej między lutym a lipcem 1858 roku Matka Boża ukazała się w grocie w Lourdes osiemnaście razy 14-letniej Bernadetcie Soubirous. To właśnie wtedy miało trysnąć w tym miejscu źródło krystalicznie czystej wody, które bije nieprzerwanie do dziś.

PAP/mh

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda