Home WiadomościZe Świata Nowe dzwony w kościele św. Jerzego w Połoneczce u Chrystusowców na Białorusi

Nowe dzwony w kościele św. Jerzego w Połoneczce u Chrystusowców na Białorusi

Redakcja

Tę październikową niedzielę (21.10.2012) w naszej świątyni możemy nazwać „historyczną”. To właśnie dzisiaj po raz pierwszy, radośnie zadzwoniły dla nas trzy nowe dzwony: „Radziwiłł”, „Święty Michał” i „Święty Jerzy”.

Uroczystościom przewodniczył ks. bp Antoni Dziemianko – ordynariusz diecezji pińskiej. Po poświęceniu, już przy akompaniamencie nowych dzwonów, procesja ruszyła do kościoła, aby tam dziękować Panu Bogu za to wydarzenie. Szczególnymi gośćmi, oprócz przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP w Brześciu, było liczne, bo dwudziestoosobowe grono przedstawicieli rodu Radziwiłłów – potomkowie ostatniego właściciela Połoneczki. To właśnie dzięki jednemu z nich, panu Maciejowi Radziwiłłowi możemy się cieszyć tym wspaniałym darem. Darem, który będzie odmierzał czas modlitwy i przypominał o ważnych wydarzeniach, czasami radosnych a czasami jednak smutnych.

W słowie powitalnym proboszcz ks. Maciej Szmytowski zaznaczył, że wizyta ks. Biskupa Antoniego jest również historyczna, bowiem bywał tu już jako kleryk, potem jako ksiądz i biskup, ale pierwszy raz jako ordynariusz pińskiej diecezji.

Natomiast witając fundatora dzwonów, Macieja Radziwiłła, ks. Maciej między innymi przytoczył fragment jego wypowiedzi z jednej z korespondencji: „Możliwość pomagania innym i rozwiązywanie ich problemów jest jedyną prawdziwą przyjemnością płynącą z posiadania majątku”.

Następnie został odczytany akt dotyczący poświęcenia dzwonów, który zostanie w specjalnej kapsule zamurowany w dzwonnicy, dla przyszłych pokoleń.

Po Mszy Świętej, pan Maciej Radziwiłł w kilku słowach podkreślił sentymentalne przywiązanie swoje i swoich bliskich do Połoneczki. Mówił, że tutejsza ziemia jest szczególnie bliska jego sercu.

Uroczystość dobiegła szybko końca. Licznie zgromadzeni wierni rozchodzili się do swoich domów słuchając na zakończenie „Radziwiłła”, „Świętego Michała” i „Świętego Jerzego”, którzy jakby chcieli, abyśmy ich dźwięk zabrali ze sobą.

Prezenty przyjmuje się łatwo i przyjemnie. Trzeba jednak pamiętać o wdzięczności. My zapewniamy o tej wdzięczności, szczególnie w trakcie naszej modlitwy. Każde bicie naszych już dzwonów, będzie nam przypominało o tej szczególnej niedzieli, i o Tych, dzięki którym to się stało. Teraz możemy powiedzieć tylko jedno: Bóg zapłać.

Galeria zdjęć z uroczystości tutaj. Zapraszamy na stronę internetową parafii.

ks. Maciej Szmytowski TChr

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda