Home WiadomościZe Świata Hiszpania: ciąg dalszy obchodów Roku Ignacjańskiego

Hiszpania: ciąg dalszy obchodów Roku Ignacjańskiego

Redakcja

W Hiszpanii odbywają się kolejne uroczystości Roku Ignacjańskiego. Otwarty 20 maja w Pampelunie jubileusz upamiętnia 500. rocznicę nawrócenia Ignacego Loyoli na skutek ciężkiej rany w nogę, jakiej 20 maja 1521 doznał w czasie walk w tym mieście. Wydarzenie to przyczyniło się do całkowitej odmiany jego życia i w konsekwencji doprowadziło do założenia zakonu jezuitów.

Kolejne obchody odbędą się za tydzień w Barcelonie i Manresie – miejscach również związanych ze św. Ignacym. 30 lipca kard. Juan José Omella odprawi Mszę św. w bazylice Santa María del Mar. W tej świątyni przyszły założyciel jezuitów 500 lat temu prosił o jałmużnę, którą rozdawał ubogim.

Natomiast 31 lipca w klasztorze św. Ignacego w Manresie zostaną poświęcone mozaiki autorstwa o. Marka Rupnika oraz otwarte Drzwi Święte. W Mszy św. wezmą udział wyżsi przełożeni zakonu. Po swym nawróceniu św. Ignacy przez kilkanaście miesięcy mieszkał w jaskini w pobliżu Manresy, spędzając ten czas na modlitwie. Ze zrobionych wówczas notatek powstały „Ćwiczenia duchowne” – podstawa słynnych rekolekcji ignacjańskich.

Jest wielce prawdopodobne, że na zakończenie Roku Ignacjańskiego w 2022 roku do Hiszpanii przyjedzie papież Franciszek.

Św. Ignacy urodził się w 1491 roku w Kraju Basków. Do 30 roku życia prowadził swobodne życie na dworach hiszpańskich, jako rycerz walczył przeciw królowi Navarry i Francuzom w obronie Pampeluny. Kula roztrzaskała mu lewą nogę. Okres rekonwalescencji okazał się okresem rzeczywistego nawrócenia.

Po powrocie do zdrowia zawiesił zbroję rycerska przed obrazem Matki Bożej w opactwie benedyktyńskim w Monserrat i oddał się samotnym rozważaniom w grocie pod Manrezą. Tu spisał etapy swojej drogi duchowej i tak powstały Ćwiczenia duchowne, książeczka, która przez wieki jest przewodnikiem chrześcijańskiego nawrócenia i życia dla wielu osób. B

y zostać kapłanem studiował w Barcelonie, Alcala, Salamance i Paryżu. W Paryżu, z sześcioma przyjaciółmi, których pociągnął swym chrześcijańskim zapałem, i którym udzielił rekolekcji, w 1534 roku dał początek Towarzystwu Jezusowemu, zakonowi, którym kierował do śmierci, 31 lipca 1556 roku.

Święty Ignacy został kanonizowany przez Grzegorza XV w 1622 roku.

pb (KAI/vidanuevadigital.com), ak / Manresa

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda