Home WiadomościZe Świata Wietnam: salezjańskie parafie stają się “tranzytowymi stacjami miłości”

Wietnam: salezjańskie parafie stają się “tranzytowymi stacjami miłości”

Redakcja

Niektóre z salezjańskich parafii w mieście Ho Chi Minh stały się “tranzytowymi stacjami miłości” w czasie epidemii Covid-19, która na nowo dotknęła miasto w ostatnich tygodniach.

Od 9 lipca, kiedy została zarządzona specjalna kwarantanna w mieście Ho Chi Minh, dzięki wsparciu młodych migrantów i rady duszpasterskiej parafii św. Jana Bosko w Xuan Hiep, salezjanie kapłani i młodsi współbracia ze wspólnoty teologicznej “Rinaldi” dostarczyli wodę pitną potrzebującym rodzinom. Trzy wielkie zbiorniki z wodą została przetransportowane w odizolowane miejsca. W ten sposób rodziny mogły nabrać wody ze zbiorników do odpowiednich pojemników. Oprócz tego wsparcia w postaci wody potrzebujący otrzymali również artykuły pierwszej potrzeby. Także inne salezjańskie parafie w Ho Chi Minh, znajdujące się w Ben Cat i Ba Thon, czynią to samo od kilku tygodni.

Salezjanie z postnowicjatu w mieście Da Lat i ze wspólnot w K’Long weszli w kontakt z niektórymi z właścicieli ogrodów, by odebrać od nich darmowo warzywa i przekazać je do Ho Chi Minh, by w ten sposób pomóc młodzieży i innym osobom. Dotąd bardzo wiele warzyw zostało już przekazanych z Da Lat i K’Long, które potem wspólnota teologatu i parafia w Xuan Hiep odpowiednio dzieli i przekazuje osobom potrzebującym.

Gdy chodzi o osoby, które są w kwarantannie, to przede wszystkim pracownicy. Kiedy cała aglomeracja została zablokowana, ich praca i życie bardzo ucierpiały. Stąd też parafia św. Jana Bosko w Xuan Hiep i inne parafie otrzymują wsparcie ze strony licznych dobroczyńców, stając się “tranzytowymi stacjami”, z których wyrusza konkretna pomoc do wszystkich osób potrzebujących.

Sytuacja pandemiczna w Wietnamie jest nadal poważna. Według danych ministerstwa zdrowia, od 27 kwietnia do dzisiaj liczba zakażonych na Covid-19 w Wietnamie to 59 165 osób, a Ho Chi Minh ma największy wskaźnik zakażeń w kraju. W ostatnim tygodniu każdego dnia w Ho Chi Minh odnotowano od 1000 do 5 tys. nowych przypadków. Dlatego też zarządzono kwarantannę w tym mieście od 9 lipca. Targowiska zostały tymczasowe zamknięte, a wszystkie wjazdy i wyjazdy z miasta są ściśle kontrolowane. Wielu pracowników i osób ubogich znajduje się w bardzo trudnej sytuacji.

W tej sytuacji arcybiskup Sajgonu skierował list, w którym zachęca zakonników z różnych zgromadzeń i klasztorów znajdujących się w Ho Chi Minh do podjęcia posługi w charakterze wolontariuszy, przede wszystkim do pomocy w sektorze sanitarnym. Ci będą odpowiednio przeszkoleni i zaszczepieni przed podjęciem pracy w szpitalach i ośrodkach zdrowia.

ANS – Ho Chi Minh

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda