Home WiadomościZe Świata Hiszpania: kurs formacyjny poświęcony Janowi z Avili

Hiszpania: kurs formacyjny poświęcony Janowi z Avili

Redakcja

O „Obecności i misji Kościoła w społeczeństwie pluralistycznym” mówił w Kordobie kard. Gerhard Müller. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary bierze udział w kursie formacyjnym o św. Janie z Avili, doktorze Kościoła i patronie duchowieństwa.

„Inkardynowani do diecezji, członkowie jej prezbiterium, jak św. Jan z Avili” – pod takim hasłem przebiegają obrady w hiszpańskiej Kordobie. Bierze w nich udział wielu księży z całego kraju. Obrady otworzył kard. Müller, który w swoim wystąpieniu ukazał historyczny i sakramentalny charakter Kościoła.

„Kościół Trójjedynego Boga nie ukazuje się jako kolejna forma religii, która jest poddana i uwarunkowana ograniczeniami typu kulturowego i czasowego” – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Orędzie Kościoła kieruje się do wszystkich mężczyzn i kobiet „w kontekście ich epoki, kultury, społeczeństwa, mentalności, doświadczenia życiowego i stylu życia”. Kard. Müller dużo miejsca poświęcił wolności religijnej w społeczeństwie pluralistycznym. Czy w imię tolerancji wobec niechrześcijan trzeba usuwać krzyże np. ze szkół czy z innych ośrodków? Kościół broni nie tylko wolności religijnej jako podstawowego prawa człowieka, ale jawi się jako „obrońca ludzkości” – podkreślił kard. Müller.

Uczestnicy spotkania w Kordobie udali się również w pielgrzymce do miejscowości Montilla, gdzie znajduje się sanktuarium św. Jana z Avili. Uroczystej Mszy przewodniczył prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Wśród uczestników był też ks. Juan Esquerda Bifet, wybitny znawca duchowości św. Jana z Avili.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda