Home WiadomościZe Świata Hiszpania: Międzynarodowy Kongres Terezjański w Avili

Hiszpania: Międzynarodowy Kongres Terezjański w Avili

Redakcja

Listom i mniejszym dziełom św. Teresy poświęcony jest V Międzynarodowy Kongres Terezjański w Avili. Bezpośrednio obraduje tam ok. 200 uczestników z różnych krajów, natomiast on-line wydarzenie śledzi ponad 6 tys. osób z pięciu kontynentów. Spotkanie zakończy się 7 września.

„Obecny kongres jest ostatnim z serii spotkań, które organizowaliśmy przez ostatnie pięć lat jako przygotowanie do 500-lecia urodzin św. Teresy” – powiedział o. Javier Sancho OCD, dyrektor awileńskiego Uniwersytetu Mistyki. W tym roku obrady poświęcone są listom Teresy i jej mniejszym pismom, „mniejszym bardziej z powodu ich objętości niż znaczenia, jakie posiadają” – o. Sancho.

Tegoroczny kongres jest interesujący z wielu powodów: przedmiotem analiz są teksty św. Teresy o wiele mniej znane i mniej studiowane. Pozwolą one „poznać Teresę w jej codziennym życiu, zmagającą się z problemami i sprzecznościami, stającej wobec niespodziewanych sytuacji”. W listach mówi m.in. o reformie, życiu duchowym, kwestiach rodzinnych, a także o swoich własnych uczuciach i nadziejach.

Cechą charakterystyczną tzw. mniejszych pism jest to, że powstały w ostatniej fazie życia Teresy. „Jest już kobietą dojrzałą jako osoba, ale również dojrzałą duchowo”, podkreślił Javier Sancho. W obradach bierze udział ok. 200 osób, natomiast przez internet (www.teresadeavila.net) – w czterech językach – ponad 6 tys. osób, choć zdaniem organizatorów liczba ta może być o wiele większa – nawet do 10 tys. Kongresowi towarzyszy specjalna wystawa poświęcona listom i ich adresatom.

o. M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda