Home WiadomościZe Świata Hiszpania: przygotowania do rozpoczęcia Roku Terezjańskiego

Hiszpania: przygotowania do rozpoczęcia Roku Terezjańskiego

Redakcja

Spektaklem świetlno-muzycznym pod tytułem „Teresa oświeca Avilę” oficjalnie rozpoczął się Terezjański Rok w Hiszpanii. Sztuka jest jednym z punktów oficjalnego programu obchodów 500-lecia jej urodzin. Na murach sześciu zabytków w Avili pokazane jest życie i znaczenie wielkiej hiszpańskiej mistyczki dla kultury europejskiej. 

Wybrane zabytki to m.in. klasztor La Santa, który stoi na miejscu rodzinnego domu Teresy; kościół św. Jana, gdzie została ochrzczona; klasztor Wcielenia, do którego wstąpiła, a następnie została jego przełożoną przed rozpoczęciem reformy; wreszcie klasztor św. Józefa, pierwszy z 17 założonych przez Teresę podczas reformy karmelitańskiej. Wyświetlane na murach obrazy ukazują znaczenie ludzkie, religijne, literackie i artystyczne hiszpańskiej mistyczki, pierwszej kobiety, która została doktorem Kościoła. Podczas spektaklu, który będzie można zobaczyć przez kilka najbliższych dni, łącznie oświetla się blisko 1400 m².

Choć do rozpoczęcia Roku Terezjańskiego pozostało jeszcze niecałe dwa miesiące, to spektakl „Teresa oświeca Avilę” należy już do oficjalnego programu obchodów jubileuszów. Jest to projekt „ambitny, który chce pomóc w lepszym poznaniu postaci i dziedzictwa związanego ze św. Teresą” – podkreślają organizatorzy.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda