Home WiadomościZe Świata Hiszpania: reorganizacja jezuitów

Hiszpania: reorganizacja jezuitów

Redakcja

Reorganizację struktur i obszarów administracyjnych przechodzą liczne zgromadzenia zakonne na Zachodzie. Niedawno mówiliśmy o powstaniu nowej prowincji dominikanów na Półwyspie Iberyjskim. Obecnie podobne zmiany przechodzi tam Towarzystwo Jezusowe. Nowa prowincja tego zakonu powstanie w Hiszpanii. Pięć prowincji jezuickich – aragońska, betycka, kastylijska, Loyoli i tarragońska – połączy się w 2014 r., dwa lata wcześniej, niż pierwotnie planowano.

„Nie jest konieczne całkowite wypełnienie wielu i różnych przekształceń, jakich wymaga połączenie naszych pięciu prowincji. Część tych przemian będzie musiało się przedłużyć i zakończyć na początku istnienia Prowincji Hiszpańskiej”, podkreślili prowincjałowie. Przełożony generalny ks. Adolfo Nicolás wydał zgodę na zmianę daty zjednoczenia.

Proces połączenia pięciu jednostek Towarzystwa Jezusowego rozpoczął się w 2008 r. i miał potrwać osiem lat. Ostatecznym celem zjednoczenia ma być „lepsza służba Kościołowi i społeczeństwu” oraz “odnowa misji”. Począwszy od 2010 r. zaczął powstawać jeden wspólny projekt apostolski. Do chwili obecnej objął on m. in. takie dziedziny, jak duszpasterstwo młodzieżowe, szkoły oraz działalność uniwersytecka.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda