Home WiadomościZe Świata Hiszpania: rok jubileuszowy Szlaku Ignacjańskiego

Hiszpania: rok jubileuszowy Szlaku Ignacjańskiego

Redakcja

W dzisiejsze wspomnienie liturgiczne św. Ignacego Loyoli w Hiszpanii powołano do życia Apostolskie Dzieło Szlak Ignacjański (Obra Apostólica Camino Ignaciano – OACI) Towarzystwa Jezusowego. Ma ono opiekować się 700-kilometrową trasą z Loyoli do Manresy, którą przebył założyciel jezuitów, i dbać o zachowanie duchowości ignacjańskiej. Zapowiedziano też dwa Lata Jubileuszowe Szlaku Ignacjańskiego. Pierwszy rozpocznie się dokładnie za rok, 31 lipca 2015 r. i potrwa do 31 lipca 2016 r. Pielgrzymowanie drogą wyznaczoną przez św. Ignacego ma być przedłużeniem jego Ćwiczeń duchownych.

Tradycja pielgrzymowania do sanktuariów w Loyoli i w Manresie stała się popularna w XVII w. po kanonizacji św. Ignacego i św. Franciszka Ksawerego. Przez kolejne wieki umacniała się wraz z rozwojem pobożności związanej z pielgrzymowaniem. Szlak Ignacjański (www.caminoignaciano.org) powstał, aby upamiętnić pielgrzymkę Ignacego z Loyoli do Manresy, którą założyciel jezuitów odbył w 1522 r. Pierwszy Jubileuszowy Rok Szlaku Ignacjańskiego będzie miał miejsce już za rok. Sześć lat później odbędzie się Drugi Rok Jubileuszowy (31 lipca 2021 – 31 lipca 2022), który zbiegnie się z 500-leciem nawrócenia św. Ignacego i jego pielgrzymki do Manresy. Inicjatywa spotkała się z poparciem miejscowych biskupów.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda