Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego na świecie Hiszpania: Tydzień Życia Zakonnego

Hiszpania: Tydzień Życia Zakonnego

Redakcja

„Pamięć, obecność i przyszłość. Życie zakonne w Ludzie Bożym” – pod takim hasłem w Madrycie trwa 44 Krajowy Tydzień Życia Zakonnego. Ten doroczny kongres jest ważnym wydarzeniem dla osób konsekrowanych w Hiszpanii. Jego uczestników pozdrowił Papież Franciszek.

Tydzień Życia Zakonnego jest ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła w Hiszpanii. To doroczne spotkanie, które gromadzi osoby zakonne z kraju i z zagranicy ma charakter formacyjny. W Roku Życia Konsekrowanego chce odpowiedzieć na apel Papieża Franciszka, aby „spojrzeć w przeszłość z wdzięcznością, otworzyć się na przyszłość z nadzieją, przeżywać teraźniejszość z pasją”.

Uczestników madryckiego spotkania pozdrowił Papież Franciszek. Osoby konsekrowane zachęca, aby „odnowiły wymiar kościelny i prorocki życia zakonnego. Niech Pan udzieli wam łaski pamięci, abyście się zatroszczyli o charyzmat założycielski; łaski odwagi, aby nim żyć i odnowić go w obecnych okolicznościach bez lęku; i łaski płodności, która zawsze patrzy z nadzieją w przyszłość”- napisał Papież Franciszek.

W konferencji inaguracyjnej kard. Fernando Sebastián CMF mówił o ewolucji życia zakonnego od Soboru Watykańskiego II do naszych czasów. Z kolei Giovanni Maria Vian, dyrektor L’Osservatore Romano, przedstawił wyzwania, jakie stoją dzisiaj przed życiem zakonnym, a także jego mocne strony. Ponadto program przewiduje wystąpienie m. in. kard. Oscara Rodrígueza Maradiagi, który poświęci swoje wystąpienie życiu zakonnemu w służbie miłości, oraz kard. Ricardo Blázqueza. Przewodniczący Episkopatu Hiszpanii będzie mówił o Roku Życia Konsekrowanego i roli osób zakonnych w życiu Kościoła. Przewidziano również wiele spotkań dla młodych osób zakonnych, koncerty oraz chwile modlitwy.

Kongres cieszy się wielkim zainteresowaniem, a liczba chętnych przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Już na kilka dni przed jego rozpoczęciem szukano dodatkowych lokali.

44 Krajowy Tydzień Życia Zakonnego, który organizuje należący do klaretynów Instytut Teologiczny Życia Zakonnego, zakończy się 12 kwietnia.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda