Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego na świecie Brazylia: kongres osób konsekrowanych

Brazylia: kongres osób konsekrowanych

Redakcja

RVPodczas gdy w Rzymie trwa od 7 do 11 kwietnia międzynarodowy kongres osób konsekrowanych, w Brazylii odbywa się w tym samym czasie (od 7 do 10 kwietnia) podobne spotkanie krajowe. Do sanktuarium narodowego w Aparecidzie przybyło z całego kraju ponad dwa tysiące sióstr, braci i księży zakonnych. Kongres związany jest z ogłoszonym przez Papieża Franciszka Rokiem Życia Konsekrowanego. Spotkaniu towarzyszy hasło: „Przyjąć istotę tożsamości życia konsekrowanego: postawa prorocka, proces mistagogiczny”.

Otwierając kongres, ordynariusz miejscowej archidiecezji kard. Raymundo Damasceno de Assis wyraził zebranym serdeczną wdzięczność za realizację powołania zakonnego w różnych rzeczywistościach, gdzie dają oni świadectwo życia, pełniąc misję i posługę apostolską. „Kościół wyraża hołd wdzięczności za niestrudzoną pracę w duszpasterstwie, edukacji, służbie zdrowia; za troskę o ubogich i pozostawionych na marginesie życia społecznego; za promocję i obronę życia, za zaangażowanie się w troskę o pokój i dobro wspólne narodu brazylijskiego” – wyznał gospodarz kongresu kard. Damasceno Assis.

Z kolei arcybiskup Porto Alegre Jaime Splenger, odpowiedzialny za kontakty pomiędzy episkopatem (CNBB) a Konferencją Zakonników Brazylii (CRB), podkreślił w swoim wystąpieniu, że „historia Kościoła w Brazylii powinna być pisana począwszy od życia osób konsekrowanych, którym  zawdzięcza on bardzo dużo”. Arcybiskup zauważył również, że „winniśmy być w Kościele takim życiem konsekrowanym, które rozpala serca i daje świadectwo; nie możemy bać się wyrażać to, kim jesteśmy,  i kochać to, co czynimy”.

Przewodnicząca Konferencji Zakonników Brazylii (CRB) siostra Maria Inês Vieira Ribeiro pozdrawiając uczestników zauważyła, że kongres jest największym wydarzeniem w historii 61 lat tej organizacji. „Jesteśmy tutaj, aby potwierdzić nasze zaangażowanie z Chrystusem, który posyła nas tam, gdzie jest życie najbardziej zagrożone. Tam jest miejsce osób konsekrowanych” – podkreśliła z przekonaniem siostra Maria Inês.

Podczas kongresu przewidziano wspólne celebracje Eucharystii, konferencje tematyczne, refleksje nad listami Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Z. Malczewski TChr, Brazylia

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda