Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego na świecie Kard. Braz de Aviz o reformie życia zakonnego: czego chciał od was Chrystus?

Kard. Braz de Aviz o reformie życia zakonnego: czego chciał od was Chrystus?

Redakcja

RVW całym Kościele widać dziś wielkie pragnienie odnowy życia konsekrowanego, aby było ono zgodne z tym, czego chciał Chrystus – uważa kard. João Braz de Aviz, przewodniczący Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Z inicjatywy tej dykasterii odbywa się w Rzymie międzynarodowy kongres poświęcony formacji zakonnej. Jest to, jak podkreśla kard. Braz de Aviz, jedno z głównych wydarzeń Roku Życia Konsekrowanego. Cieszy się on wielką popularnością. Uczestniczy w nim 1300 osób, reprezentowanych jest ponad 100 krajów i 400 różnych charyzmatów.

Organizatorom kongresu zależy na pozytywnym spojrzeniu na życie konsekrowane i docenieniu nauczania ostatniego Soboru – mówi kard. Braz de Aviz.

„Chcemy nie tyle patrzeć na błędy, które popełniono, czy na trudności, które istniały w przeszłości, bo również z właściwym odczytaniem charyzmatu było dużo problemów. Nas jednak bardziej interesuje przyglądanie się charyzmatowi, który jest darem dla Kościoła i już wydał owoce – mówi kard. Braz de Aviz. – Z tego względu na przeszłość chcemy patrzeć z wdzięcznością, dostrzegając wspaniałe rzeczy, których Bóg dokonał i nadal dokonuje poprzez dany charyzmat. W sposób szczególny dostrzegamy też to, co wydarzyło się po Soborze aż do naszych czasów. Sobór wyznaczył nowy początek w naszym dialogu ze światem. A zatem odczytując charyzmaty, nie można patrzeć jedynie w odległą przeszłość, ale trzeba również spoglądać na tych 50 minionych lat. Był to okres dojrzewania w naszych relacjach ze światem, a także w relacjach osób konsekrowanych z Kościołem. Doceniono na przykład wartość życia wspólnotowego, życia w relacjach”.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda