Home WiadomościZe Świata Inauguracja polskiej kaplicy w katedrze Notre Dame

Inauguracja polskiej kaplicy w katedrze Notre Dame

Redakcja

W katedrze Notre-Dame w Paryżu w sobotę, 1 grudnia odbędzie się inauguracja polskiej kaplicy. Znajdą się w niej: kopia jasnogórskiej ikony Matki Bożej Częstochowskiej, ofiarowana przez OO. Paulinów z Jasnej Góry oraz relikwie św. Jana Pawła II. Wydarzenie jest efektem wielomiesięcznych starań Polskiej Misji Katolickiej we Francji oraz Ambasady RP w Republice Francuskiej. Uroczystości wpisują się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Katedra Notre-Dame jest najbardziej odwiedzanym miejscem w Paryżu przez turystów. Rocznie jest to ok. 15 mln osób – to więcej niż w przypadku Wieży Eiffla i bazyliki Sacré- Cœur. W paryskiej świątyni istnieją już dwie narodowe kaplice – meksykańska oraz chińska. 

„Zrodził się pomysł, by wśród istniejących już kaplic narodowych – znajdowała się polska kaplica z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Mam nadzieję, że kaplica już niebawem stanie się miejscem pielgrzymowania Polaków. Mamy nawet nadzieję na coroczna pielgrzymkę do Notre-Dame w Paryżu” – podkreślił w rozmowie z portalem Radia Maryja ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji. 

O godz. 15.00 rozpocznie się Msza św., którą będą celebrować: ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz reprezentujący Kościół we Francji ks. kard. André Vingt-Trois. Udział w uroczystościach potwierdził również ks. bp Wiesław Lechowicz, delegat ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. 

Po Eucharystii wierni przejdą w procesji z relikwiami św. Jana Pawła II do kaplicy. Nastąpi jej inauguracja, poświęcenie kopii ikony Matki Bożej Częstochowskiej ofiarowanej przez OO. Paulinów z Jasnej Góry i umiejscowienie relikwii w ołtarzu znajdującym się po prawej stronie pomieszczenia. 

Inauguracja polskiej kaplicy jest kulminacyjnym momentem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę we Francji. „To wotum wdzięczności za 100 lat odzyskania niepodległości. W ramach centralnych uroczystości będziemy modlić się – z udziałem delegacji ośrodków duszpasterskich z całej Francji – za Ojczyznę. Mamy nadzieję na liczna obecność Polaków i francuskiej Polonii. Chcemy, żeby uroczystość była naszym polonijnym dziękczynieniem za niepodległość Polski” – podkreślił ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji. 

Wydarzenie jest efektem wielomiesięcznych starań Polskiej Misji Katolickiej we Francji oraz Ambasady RP w Republice Francuskiej. Z kolei odnowienie kaplicy było możliwe dzięki dotacji Senatu RP. 

Przy katedrze istnieją już miejsca związane z polskością. Od 2014 r. plac przed świątynią Notre-Dame nosi imię Jana Pawła II, gdzie stoi także pomnik Papieża-Polaka. 

Polska Misja Katolicka we Francji to 71 parafii, 145 punktów, gdzie odprawiana jest Msza św. w języku polskim oraz 108 księży pracujących w ramach instytutu. 

Monika Bilska/RIRM 
www.radiomaryja.pl 

Polska Misja Katolicka we Francji: mission-catholique-polonaise.pl 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda