Home WiadomościZe Świata Indie: Kościół upamiętnia ofiary Covid-19 wśród księży i zakonnic

Indie: Kościół upamiętnia ofiary Covid-19 wśród księży i zakonnic

Redakcja

Kościół katolicki w Indiach upamiętnia misyjne zaangażowanie i ofiarę księży i zakonnic, którzy zmarli z powodu Covid-19 podczas “wykonywania swojej pracy duszpasterskiej i społecznej oraz poświęceniu się opiece nad chorymi i cierpiącymi” – poinformowała watykańska agencja misyjna Fides.

“Do 30 maja br. zmarło 204 księży, 212 zakonnic i 3 biskupów” – poinformował o. Suresh Mathew, kapucyn i indyjski dziennikarz. Jest szefem anglojęzycznego magazynu „Indian Currents”, który postawił sobie za zadanie monitorowanie sytuacji pandemicznej na poziomie krajowym i sporządzaniu listy księży, zakonnic i biskupów, którzy zmarli w wyniku Covid-19. „Większość zmarłych księży i zakonnic przebywała na terenach wiejskich i wykonywała pracę duszpasterską oraz nie miała w odpowiednim czasie dostępu do opieki medycznej” – powiedział o. Mathew.

Przypomniał, że w Indiach jest ok. 30. 000 księży katolickich, w tym księży diecezjalnych i zakonników. “Wśród zmarłych zakonników z wielu zgromadzeń męskich i żeńskich, jezuici, którzy pracują w służbie ubogich, tubylców, plemion, wyrzutków społecznych, opłakiwali 36 ofiar, podczas gdy Siostry Misjonarki Miłości św. Matki Teresy z Teresy, których posługa jest bliska ludziom żyjącym w ubóstwie i umierającym, straciły 14 zakonnic” – poinformował.

“Wielu z nich zmarło podczas pełnienia czynnej służby. Zakonnice pielęgniarki zaraziły się Covid-19 podczas pełnienia dyżurów w szpitalach. Niektórzy księża sprawowali obrzędy pogrzebowe lub nie chcieli rezygnować z udzielania sakramentów i duchowej pomocy chorym. A po zarażeniu wielu z naszych księży pracujących w odległych zakątkach kraju nie miało dostępu do odpowiedniej opieki szpitalnej” – powiedział zakonnik-dziennikarz. Zaznaczył, że gdyby byli w miastach z lepszą infrastrukturą medyczną, być może nie straciliby życia. “Pracowali wśród biednych, tubylców, zapomnianych, którzy nie mieli dostępu lub nie mogli sobie pozwolić na specjalistyczną opiekę i szpitale. Trwali przy nich w trudnościach, znojach i potrzebach” – powiedział kapucyn.

“Wszyscy jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku z powodu śmierci tak wielu sióstr, braci, księży i misjonarzy. Czujemy wielki ból, ponieważ wielu z nich było nam znanych”, zaznaczył o. Mathew, który jest także członkiem Indyjskiego Towarzystwa Misyjnego, instytucji kościelnej, która straciła trzech księży. “Jednocześnie pamiętamy o śmierci wielu osób świeckich i wielu młodych misjonarzach, a także o ofiarach poniesionych przez ludzi różnych wyznań podczas drugiej fali Covida-19” – powiedział o. Mathew.

Z kolei abp John Barwa, stojący na czele archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar we wschodnioindyjskim stanie Orissa, powiedział “Fides”, że jego diecezja straciła dwóch księży z powodu pandemii Covid-19. “Kapłani byli pionierami w walce z pandemią w najbardziej odległych ośrodkach misyjnych i angażowali się na rzecz Królestwa Bożego. Utrata tak gorliwych misjonarzy jest wielką stratą dla Kościoła, społeczeństwa i kraju” – powiedział abp Barwa.

“Indie przechodzą przez bezprecedensową drugą falę pandemii, ponieważ zauważalna jest powiększająca się przepaść między podażą a popytem na szczepionki, niedoborem łóżek szpitalnych, leków i tlenu. Istnieją poważne obawy dotyczące wszystkich. Każdy jest lub może być dotknięty tym problemem. Poza tym, jest to bolesne, że w dzisiejszych czasach traci się tak wielu księży i zakonnic” – powiedział “Fides” Kailash Chandra Dandapat, pracownik socjalny jednego z ośrodków w Orisie.

Z kolei o. Dibyasingh Parichha, zakonnik i prawnik z Orisy zaznaczył w rozmowie z agencją, że dobrze znał niektórych księży zmarłych na Covid-19, “niestrudzonych duszpasterzy, którzy do końca otaczali swoich wiernych opieką, pomagali i pocieszali”. “Zmarli w czasie pełnienia swojej pasterskiej posługi i misji. Ich wkład w życie Kościoła i jego misję zostanie zapamiętany na zawsze” – powiedział i dodał: “Dziękujemy Bogu za dar tych osób i za ich przykładem obiecujemy nadal poświęcać nasze życie Bogu, Kościołowi i ludowi Bożemu w miłości i służbie, zwłaszcza w czasie pandemii”.

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda