Home WiadomościZe Świata Indie: Pożegnanie ks. Sngi Lyngdoha, salezjanina, legendarnego kapłana Khasi

Indie: Pożegnanie ks. Sngi Lyngdoha, salezjanina, legendarnego kapłana Khasi

Redakcja

infoans.orgW sobotę 28 maja, w wieku 95 lat zmarł ks. Sylvanus Sngi Lyngdoh, salezjanin, znany misjonarz, pisarz, egzorcysta i myśliciel północno-wschodnich Indii. Pogrzeb odbędzie się dzisiaj, 30 maja, w katedrze w Shillong. “Nasza chluba i nasza chwała, a poza tym źródło inspiracji dla wszystkich” – tak go wspomina ks. George Maliekal, inspektor Shillong. “Kościół i Zgromadzenie Salezjańskie w Indiach, zwłaszcza ich północno-wschodniego obszaru, wspominają z wielkich podziwem i wdzięcznością ks. Sngiego, legendę” – dodał ks. Thomas Vattathara, inspektor Guwahati.

Ks. Sngi, jak zwykle był nazywany, urodził się 3 stycznia 1921 r. w dzisiejszym dystrykcie Bhoi w stanie Meghalaya. Pierwsze śluby zakonne złożył 6 stycznia 1948 r., a świecenia kapłańskie w dniu 1 lipca 1958 r. w Turynie, we Włoszech. Po specjalistycznych studiach z Pisma świętego, nauczał tej materii przez dziesiątki lat w salezjańskim studentacie teologicznym “Najświętszego Serca” w Shillong, począwszy od 1961, gdzie wraz z nauczaniem oddawał się także przepowiadaniu i wspierał dziesiątki osób przeżywających trudności, które do niego przybywały, także z odległych wiosek.

Dał się także poznać jako redaktor naczelny tygodnika w języku khasi “Ka Sur Shipara”, który prowadził przez prawie dwadzieścia lat, zaczynając w 1976 r. W czasie swoich 90 lat, które obchodził w 2011 roku, ks. Sngi wydał 30 książek, co daje tysiące stron. Wśród jego najważniejszych pozycji znajdują się słowniki: khasi-hebrajski, khasi-grecki i khasi-aramejski. Wraz z Henri Fantinem przetłumaczył i redagował Biblię katolicką w języku khasi, która stanowi punkt odniesienia dla kultury i literatury plemienia Khasi.

Ks. Sngi, człowiek wszechstronny, niezmordowany nauczyciel, gorliwy misjonarz i lubiany kapłan, był przede wszystkim “wielkim pasterzem ludu, takim z zapachem owiec… Jednym z najznakomitszych, jakich mieliśmy” – mówi o nim dzisiaj ks. Ivo Coelho, radca generalny ds. formacji salezjanów.

ANS – Shillong

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda