Indie: strajk szkół po gwałcie na zakonnicy

RVWszystkie szkoły i inne katolickie instytucje edukacyjne w indyjskim stanie Chhattisgarh zostały dziś zamknięte w proteście po niedawnym gwałcie na zakonnicy. „Ten symboliczny gest ma zwrócić uwagę świata na dramatyczny los kobiet w tym kraju” – tymi słowami arcybiskup Raipuru, miasta gdzie w minionym tygodniu doszło do gwałtu, wezwał do pokojowego strajku. Abp Victor Henry Thakur wskazał, że zamknięcie szkół jest wyrazem bólu całej wspólnoty chrześcijańskiej w obliczu nasilającej się przemocy i braku wystarczającej reakcji ze strony władz. Sprawcy gwałtów przeważnie pozostają bezkarni.

Hierarcha wyznał, że spotkał się ze zgwałconą zakonnicą i jest poruszony jej ogromną wiarą. „Całe swe cierpienie i to, co się wydarzyło, zawierzyła Jezusowi. Mimo doznanej traumy pragnie jak najszybciej  wrócić do ubogich i potrzebujących, wśród których pracowała” – wyznał abp  Thakur.

Hinduska salezjanka została napadnięta na misji nocą przez dwóch mężczyzn, którzy po odurzeniu jej narkotykami kilkakrotnie ją zgwałcili. Przewodniczący episkopatu Indii nazwał gwałt na zakonnicy „hańbą narodową”.

bz/ rv

Za: Radio Watykańskie