Home WiadomościZe Świata Indie: tłumy na pogrzebie „duchowego syna” Matki Teresy

Indie: tłumy na pogrzebie „duchowego syna” Matki Teresy

Redakcja

deon.plSetki osób z Kalkuty i okolic, a także z innych miast i rejonów Indii pożegnały 30 czerwca zmarłego 3 dni wcześniej arcybiskupa-seniora tego miasta i orędownika beatyfikacji Matki Teresy – Henry’ego Sebastiana D’Souzy.

Liturgii pogrzebowej w kościele św. Tomasza przewodniczyli arcybiskup Rańci kard. Telesphore Toppo i obecny metropolita Kalkuty abp Thomas D’Souza. Koncelebrowało co najmniej 14 arcybiskupów i biskupów oraz wielu księży.

„Pogrzeb był dość posępny, ale jednocześnie zapadający w pamięć” – napisał na swym Facebooku jeden z czołowych świeckich działaczy katolickich z Kalkuty Isaac Gomes. Według niego kościół św. Tomasza, w którym odbywały się uroczystości pogrzebowe, był przepełniony, dlatego wielu wiernych śledziło ich przebieg w holu przylegającego Loreto House na ustawionym tam dużym telebimie. Autor napisał jeszcze, że uwagę zebranych zwracał chór zgromadzenia misjonarek miłości, śpiewających z wielkim uczuciem, podobnie jak inny zespół, który wykonywał pieśni po bengalsku.

Abp Henry Sebastian D’Souza zmarł 27 czerwca w domu seniora im. św. Jana Vianneya w Delhi w wieku 90 lat. Był on bliskim zaufanym Matki Teresy – założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości, którą określał często jako „oblicze Chrystusa na świecie” a po jej śmierci – jednym z głównych inicjatorów jej beatyfikacji. Tłumaczył, że Matka Teresa, poświęciwszy swoje życie innym, pomagała ludziom rozpoznawać istotę obecności Boga.
Urodził się 20 stycznia 1926 w Igatpuri (diecezja Nashik w zachodnich Indiach). Święcenia kapłańskie otrzymał 24 sierpnia 1948. 24 stycznia 1974 Paweł VI mianował go pierwszym arcybiskupem utworzonej w tym dniu archidiecezji Cuttack-Bhubaneśwar (sakrę nominat przyjął 5 maja tegoż roku). 29 marca 1985 Jan Paweł II powołał go na koadiutora archidiecezji Kalkuty, w której rządy objął jako arcybiskup metropolita 5 kwietnia 1986. Z urzędu tego ustąpił 2 kwietnia 2002, w wieku 76 lat.

Od 1999 do swej dymisji był także przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Indii a wcześniej – także sekretarzem generalnym Federacji Konferencji Biskupich Azji. Zasłużył się również na polu oświatowym, zakładając w swej archidiecezji szkoły otwarte dla wszystkich; wielokrotnie solidaryzował się z chrześcijanami prześladowanymi za wiarę w wielu rejonach Indii.

Był bliskim przyjacielem i w pewnym sensie „duchowym uczniem” założycielki zgromadzenia (1910-97), którą 4 września br. Franciszek ogłosi świętą.

KAI/ed

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda