Home WiadomościZe Świata “Jakie ojcostwo dzisiaj na poziomie uczuciowego dojrzewania salezjanów?”

“Jakie ojcostwo dzisiaj na poziomie uczuciowego dojrzewania salezjanów?”

Redakcja

“Jakie ojcostwo dzisiaj na poziomie uczuciowego dojrzewania salezjanów?”. Taki był temat kusu formacyjnego, którego organizatorem była Konferencja Salezjańskich Inspektorii Włoch (CISI), adresowanego do formatorów z salezjańskich domów we Włoszech. Ten odbył się w w dniach 1-3 lipca w Rzymie, w Instytucie Salezjańskim “San Tarcisio”, a uczestniczyło w nim 25 salezjanów.

Każdego roku, na początku lipca Sektor formacji CISI organizuje seminarium dla salezjańskich formatorów, które służy pogłębieniu niektórych specyficznych zagadnień. W tym roku zgłębiano temat “ojcostwa” salezjanów, wychodząc od doświadczenia ojcostwa przeżytego we własnej rodzinie, analizując następnie doświadczenie związane z etapami formacji początkowej, by przyjrzeć się na koniec ojcostwu wychowawczemu, jakim każdy duchowy syn Księdza Bosko, dawniej i dziś, powinien się odznaczać w odniesieniu do młodzieży.

W pierwszym dniu obrad, które prowadził ojciec Giovanni Salonia OFM Cap., odpowiedzialny za szkołę specjalizacji “post lauream” w zakresie psychoterapii Gestalt, uczestnicy analizowali proces rozeznania powołaniowego, wychodząc od Pisma świętego, ze zwróceniem szczególnej uwagi na dojrzałość uczuciową zakonników i kandydatów do życia zakonnego oraz – na patologie, które nie są do pogodzenia z życiem braterskim.   

Natomiast koordynatorem drugiego dnia obrad był człowiek świecki, dr Tonino Solarino, psychoterapeuta i wykładowca pastoral counseling w Instytucie Teologicznym “San Tommaso” w Messynie. W swoim wystąpieniu dr Salarino mówił, w jaki sposób można stworzyć rodzinny klimat rozeznania i formacyjnego towarzyszyszenia oraz w jaki sposób po ojcowsku upominać i rozwiązywać konflikty na etapie formacji.

I na koniec, w trzecim i ostatnim dniu spotkania, ks. Silvio Roggia, z Dykasterii ds. formacji Zgromadzenia Salezjańskiego – korzystając z pomocy salezjanina z Filipin Raymonda Callo, koordynatora ds. formacji salezjańskiej w regionie Azja Wschodnia-Ocenia – zapoznał uczestników z rezultatami szerokich badań na poziomie międzynarodowym z ubiegłego roku, dotyczących “młodych salezjanów i towarzyszenia”, których wyniki zebrał salezjanin koadiutor Marco Bay, a na zakończenie wskazał na niektóre tory poszukiwania odpowiedzi na pytanie: “Jakiego rodzaju braterstwa potrzebują młodzi współbracia?”.

(ANS – Rzym) 

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda