Home WiadomościZe Świata Kościół anglikański po 500 latach uznał wspólnoty zakonne

Kościół anglikański po 500 latach uznał wspólnoty zakonne

Redakcja

Po raz pierwszy od prawie 500 lat Kościół anglikański formalnie uznał wspólnoty zakonne na terenie Wielkiej Brytanii. Nowe prawo jest elementem reakcji na skandale nadużyć seksualnych wobec małoletnich.

Od kiedy w latach 1536-41 król Henryk VIII zarządził likwidację klasztorów, liczba zakonników i zakonnic zmalała praktycznie do zera. Dopiero w czasach współczesnych nastąpił powrót do organizowania takich wspólnot. Niektóre z nich spotkały się z zarzutami o nadużycia seksualne wobec małoletnich w niedawno opublikowanym raporcie niezależnej komisji badającej takie przypadki (IICSA).

Raport komisji wskazał również na potrzebę sporządzenia wytycznych dotyczących ochrony małoletnich w kontekstach wspólnot zakonnych powiązanych z Kościołem anglikańskim. W związku z tym Synod Generalny Kościoła Anglii, jaki zebrał się w dniach 5-9 lipca w Yorku, jednogłośnie przyjął kanon wprowadzający większy nadzór nad żeńskimi i męskimi wspólnotami zakonnymi, określając m.in. procedury ochrony dzieci i bezbronnych dorosłych. Tym samym po raz pierwszy od XVI w. formalnie uznał te wspólnoty jako część Kościoła Anglii.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda