Home WiadomościZe Świata Jerozolima: Obrona doktoratu ks. Krzysztofa Napory. Sercanin doktorem nauk biblijnych

Jerozolima: Obrona doktoratu ks. Krzysztofa Napory. Sercanin doktorem nauk biblijnych

Redakcja

W sobotę, 19 listopada, w École Biblique et Archéologique Française w Jerozolimie obyła się publiczna obrona pracy doktorskiej ks. Krzysztofa Napory SCJ.

Tytuł dysertacji naukowej brzmiał: „The Concept of Separation in the Flood Narrative (Gen. 6-9)” i dotyczył zagadnienia biblijnej koncepcji oddzielenia w wymiarze ontologicznym, przestrzennym i rytualnym na podstawie opisu potopu zawartego w Księdze Rodzaju (6-9).

Analiza ta była zwieńczeniem jego naukowych poszukiwań w czasie czteroletnich studiów doktorskich i treścią obszernej, prawie czterystustronicowej pracy napisanej w języku angielskim.

Komisji oceniającej pracę doktorską przewodniczył rektor École Biblique prof. Marcel Sigrist OP, który na początku przywitał wszystkich zebranych i zaprezentował sylwetkę naukową doktoranta. W prezydium obecni byli także: promotor prof. Krzysztof Sonek OP i recenzenci: prof. Adrian Schenker OP, prof. Maurice Gilbert SJ i prof. Étienne Nodet OP.

Po prezentacji swojej pracy ks. Krzysztof odpowiadał na pytania i uwagi kierowane do niego najpierw przez promotora, a potem przez recenzentów. Komisja na zamkniętym posiedzeniu wysoko oceniła pracę doktorską ks. Krzysztofa jako magna cum laude i zarekomendowała ją do jak najszybszej publikacji.

Po ogłoszeniu tej oceny na sali rozległy się gromkie brawa zebranych księży, sióstr zakonnych i świeckich, którzy pogratulowali nowemu doktorowi nauk biblijnych. Należy podkreślić, że Francuska Szkoła Biblijna i Archeologiczna w Jerozolimie prowadzona jest przez ojców dominikanów i należy do jednej z trzech na świecie, która posiada prawo nadawania stopnia doktora nauka biblijnych. Ciekawostką jest to, iż ks. Napora jest pierwszym sercaninem i trzecim Polakiem, który może poszczycić się tytułem nadanym przez tę uczelnię.

Ciąg dalszy świętowania tego wydarzenia miał miejsce w Domu Polskim prowadzonym przez Siostry Elżbietanki, które ugościły wszystkich prawdziwie po polsku zastawionym stołem. Nowemu Doktorowi gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć na polu nauk biblijnych!


Ks. Krzysztof Napora SCJ, urodził się 18.05.1974 r. w Puławach, pierwszą profesję w Zgromadzeniu Księży Sercanów złożył 18.09.1994, wyświęcony na kapłana 3.06.2000 r. w Stadnikach, przez dwa lata pracował jako wikariusz w Lublinie Czechowie; w latach 2002-2006 studiował na Pontificio Instituto Biblico w Rzymie, gdzie zdobył stopień licencjata nauk biblijnych; obecnie jest wykładowcą Starego Testamentu w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie.

(do wiadomości podał ks. R. Ptak SCJ)

Za: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda