Home WiadomościZe Świata Jeszcze o IV Kongres Misyjnym. Wiadomości z Boliwii od o. Kaspra Kapronia OFM

Jeszcze o IV Kongres Misyjnym. Wiadomości z Boliwii od o. Kaspra Kapronia OFM

Redakcja

ofm.krakow.plNa UKSW w Warszawie zakończył się wczoraj IV Krajowy Kongres Misyjny. Trzydniowy kongres przebiegał pod hasłem „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”.

Jego celem było uczczenie 50. rocznicy opublikowania dekretu „Ad Gentes” Soboru Watykańskiego II, 40-lecie adhortacji Pawła VI „Evangelii nuntiandii” oraz 25-lecie encykliki „Redemptoris Misssio” Jana Pawła II. W 97 krajach świata pracuje obecnie 2065 polskich misjonarek i misjonarzy; najwięcej bo 840 w Afryce. Z naszej Prowincji posługę duszpasterską poza Polską pełni 51 Braci.

11 czerwca z misjonarzami aktualnie przebywającymi w Polsce spotkał się nowo wybrany Prezydent RP, Pan Andrzej Duda. Podziękował misjonarzom za dar modlitwy i za reprezentowanie Polski w najdalszych regionach świata. [Zobacz VIDEO]

W związku z Kongresem Komisja KEP ds. Misji wydała również trzytomową pozycję „Polscy Misjonarze w świecie” będącej kompendium biogramów wszystkich polskich misjonarzy, którzy w ciągu ostatnich 50-ciu lat pracowali, czy wciąż pracują na świecie. Tomy podzielone są na poszczególne kontynenty.

Drugą publikacją jest album ze zdjęciami polskich misjonarzy zatytułowany „Radość ewangelii źródłem misyjnego zapału”. Inną publikacją, przygotowaną przez Papieskie Dzieła Misyjne są „Misyjne zbliżenia”. Dwudziestu misjonarzy, wsród nich o. Kasper Kaproń OFM z Boliwii, dzieli się w niej swoim doświadczeniem posługi misyjnej.

Tak się złożyło, że również w piątek o. Kasper nadesłał do nas list, którego fragment zamieszczamy poniżej.

Chciałbym nadmienić, że w książce opublikowanej staraniem Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce pt. „Misyjne zbliżenia. Świat oczami misjonarzy”, gdzie 20 polskich misjonarzy przybliża czytelnikowi piękno i różnorodnodność świata, zaszczyt reprezentowania misyjnego Kościoła w Boliwii i Południowej Ameryki przypadł mojej osobie. Ponieważ materiały do tej pozycji były zbierane w ubiegłym roku opisuję tam rzeczywistość z mojej poprzedniej placówki – misji w Urubicha’, wśród Indian z plemienia Guarayos. Jest to pięknie wydana książka albumowa: 400 stron historii i zdjęć.

Obecnie kończy się pierwszy semestr zajęć na Uniwersytecie i studenci podchodzą do egzaminów zimowej sesji egzaminacyjne. W pierwszym semestrze prowadziłem zajęcia z Wprowadzenia do Liturgii (I rok teologii), z Wprowadzenia do Sakramentów (I rok teologii), z homiletyki (IV rok teologii). Prowadzę także seminarium magisterskie z liturgii.

W nowym semestrze czekają mnie zajęcia z zakresu eschatologii oraz cykl seminariów przygotowujących do końcowych egzaminów magisterskich.

Dodatkowo otrzymałem nominację od Rady Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu św. Pawła w Cochabamba na funkcję sekretarza generalnego Wydziału. Obowiązki związane z tą funkcją podejmę od 1 lipca br. Mam także objąć funkcję kierownika III cyklu studiów na Wydziale, czyli studiów doktoranckich.

W ramach prac w miejscowego Kościoła otrzymałem nominację od biskupa diecezji EL Alto, mons. Eugenio Escarpellini, na członka komisji teologicznej w procesie kanonizacyjnym Sługi Bożego Francisco Tito Yupanqui, twórcy cudownego wizerunku Matki Najświętszej znajdującego się w sanktuarium narodowym w Boliwii w Copacabanie. Postać ta, wywodząca się z królewskiego plemienia Inków, poprzez uczyniony wizerunek Matki Bożej wywarła pierwszoplanową rolę w procesie ewangelizacji plemion boliwijskiego Płaskowyżu. Byłby to pierwszy święty boliwijski, dodatkowo wywodzący się z rdzennej ludności tubylczej. Na tym miejscu chciałbym podziękować naszym braciom mieszkającym we Włoszech, szczególnie o. Piotrowi Wachowi z San Remo oraz o. Piotrowi Mrozowi z Rzymu za pomoc w zdobywaniu potrzebnych materiałów do procesu oraz pomoc w kontaktach z pracownikami Kongregacji ds. Świętych w Rzymie.

Z darem modlitwy
o. Kasper Kaproń OFM

Za: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda