Home WiadomościZ kraju Zawada: historyczny memoriał o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv

Zawada: historyczny memoriał o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv

Redakcja

franciszkanie.plXII Bieg Memoriałowy im. Ojca Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie miał w tym roku szczególny charakter, ponieważ był kolejnym etapem przygotowania do zaplanowanej na 5 grudnia 2015 beatyfikacji męczenników z Peru – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o obfite beatyfikacji o. Zbigniewa, na szczycie Góry Świętego Marcina w kościele parafialnym w Zawadzie. Mszy świętej przewodniczył o. Zbigniew Świerczek, sekretarz ds. misji Krakowskiej Prowincji Franciszkanów. W homilii, wyjaśnił, ze dla męczenników, a także dla rodziny franciszkańskiej, miłosierdzie zawsze stawiane jest wyżej niż wymierzanie sprawiedliwości.

Po wspólnej modlitwie rozpoczęły się przygotowania do biegu. Zawodnicy biorący udział w XII Memoriale o. Zbigniewa Strzałkowskiego wystartowali o godzinie 14:15. Bieg został rozegrany na trasach Zawada – Góra Św. Marcina, a jego organizatorami byli Dyrektor szkoły p. mgr inż. Krzysztof Nowak wraz z całą społecznością Szkoły, Wójt Gminy Tarnów, Prowincja Św. Antoniego i Bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z Krakowa, Proboszcz parafii pw. Św. Marcina Biskupa w Zawadzie. Patronat nad Memoriałem objął Biskup Tarnowski Andrzej Jeż.

Jak możemy przeczytać na stronie szkoły, łączna liczba zawodników wynosiła 188 osób, w tym 75 kobiet i 113 mężczyzn. Bieg został podzielony na cztery kategorie wiekowe, rozgrywany był na różnych trasach, przypisanych odpowiednio do poszczególnych kategorii. Oddzielnie klasyfikowano kobiety i mężczyzn. W najmłodszej z kategorii, „Biegu Skrzata” udział wzięło 64 osób (26 dziewcząt i 38 chłopców). Uczestniczący w nim zawodnicy z klas 0 – III szkół podstawowych, pobiegli na dystansie 250 metrów. Najmłodszych gorąco dopingowali rodzice, dziadkowie i krewni, którzy wraz z nimi przyszli na zawody, a nawet niejednokrotnie wspierali swoje pociechy, biegnąc razem z nimi. W rywalizacji szkół podstawowych klas IV – VI, „Biegu Młodzika” wystartowało 53 osób (27 dziewcząt i 26 chłopców). Trasa tego biegu liczyła 600 metrów.

„Bieg Kangura” na długości 1100 metrów zorganizowano dla uczniów Gimnazjum. Do tego biegu przystąpiło 21 osoby (7 dziewcząt i 14 chłopców). W najstarszej kategorii, „Biegu Open” wystąpiło łącznie 50 osoby (15 kobiet i 35 mężczyzn). W tej kategorii uczestnicy zmagali się z dystansem 2200 metrów. Wyniki biegu w poszczególnych kategoriach można przeczytać na stronie szkoły w Zawadzie – głównego organizatora biegu.

Uroczyste wręczenie nagród poprzedziły występy uczniów szkoły podstawowej w Zawadzie. Po rozstrzygnięciu zawodów wszyscy chętni mogli wziąć udział w atrakcyjnym festynie rodzinnym.

Memoriał o. Zbigniewa Strzałkowskiego odbył się w Zawadzie już po raz dwunasty. Prócz zdrowej, sportowej rywalizacji jest to okazja do upamiętnienia i oddania czci pochodzącemu z Zawady franciszkaninowi i słudze Bożemu o. Zbigniewowi Strzałkowskiemu, zamordowanemu w 1991 roku w Peru.

opr. Agnieszka Kozłowska

Źródło: meczennicy.franciszkanie.pl  

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda