Home WiadomościZe Świata Jezuici: 60 lat „Małej Ojczyzny” na Willesden Green

Jezuici: 60 lat „Małej Ojczyzny” na Willesden Green

Redakcja

jezuici.plPolski Ośrodek Katolicki pw. Matki Bożej Miłosierdzia na Willesden Green w Londynie obchodził właśnie diamentowy jubileusz parafii, gdzie posługują polscy jezuici. Przez wiele lat współpracowały w prowadzeniu tej parafii Siostry Sługi Jezusa, a obecnie od kilku lat we posługują tam Siostry Misjonarki Chrystusa Króla.
 
Rocznicę tę staraliśmy się uświęcić na kilka sposobów. Najpierw, w końcu września 2015 zorganizowaliśmy parafialną pielgrzymkę do Wilna i innych miejscowości na Litwie w duchu wdzięczności za 60 lat opieki Bożej i łaski otrzymane przez ręce Matki Bożej Miłosierdzia z Ostrej Bramy. W sobotę 17 października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie miał miejsce bardzo udany Bal Jubileuszowy. Tydzień później, 24 października w auli Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marii Konopnickiej na Willesden Green nastąpiła prezentacja historii jak i stanu obecnego parafii oraz okolicznościowy koncert (próbka: tiny.cc/60lat). Niezwykle wzruszające były wspomnienia osób starszej i młodszej generacji, zaangażowanych w tworzenie polskiej szkoły, parafii oraz drużyn harcerskich.
 
Najważniejszym punktem obchodów była uroczysta Msza św. Jubileuszowa pod przewodnictwem ks. Bp Wiesława Lechowicza – delegata Episkopatu Polski ds. emigracji, która nastąpiła w niedzielę 25 października o godz. 15:00 w kościele św. Franciszka. Po Mszy przenieśliśmy się do domu parafialnego gdzie nastąpiły: otwarcie wystawy zdjęć obrazującej historię parafii, część artystyczna z udziałem naszego chóru i solistów a także poczęstunek. W związku z uroczystościami został również wydany specjalny Album Jubileuszowy. Obchody uświetniło swoim udziałem wielu zacnych gości. Obecni byli m.in. poprzedni proboszczowie: o. Henryk Droździel SJ (delegat o. Prowincjała Tomasza Ortmanna SJ na ten jubileusz) oraz o. Jerzy Białek SJ. Prowincję Brytyjską reprezentował br Ken Vance SJ.
 
Więcej o tej parafii: http://londyn.jezuici.pl/
 
o. Adam Juchnowicz SJ

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda