Home WiadomościZe Świata Jubileusz Miłosierdzia Zakonów Karmelitańskich

Jubileusz Miłosierdzia Zakonów Karmelitańskich

Redakcja

OO. KarmeliciZarządy Generalne obu gałęzi Zakonu Karmelitańskiego, tj. karmelitów (OCarm.) i karmelitów bosych (OCD), celebrowały 11 czerwca 2016 r. Jubileusz Miłosierdzia, udając się wspólnie do watykańskiej bazyliki św. Piotra, przechodząc z pątniczym krzyżem przez Bramę Miłosierdzia i modląc się przy grobie Księcia Apostołów.

Obecni przełożeni generalni obu gałęzi Zakonu, tj. Hiszpan – o. Fernando Millán Romeral OCarm. i Włoch – o. Saverio Cannistrà OCD, podtrzymują tradycję, jaka zrodziła się z okazji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, kiedy to w roku 2000 zarządy generalne karmelitów i karmelitów bosych spotkały się po raz pierwszy historii, dzięki otwarciu ówczesnych przełożonych generalnych – śp. Johna Maleya OCarm. i śp. Kamila Maccise OCD. Od tego czasu podejmowane są wspólne inicjatywy różnego pokroju, jak wydanie słownika karmelitańskiego opracowanego przez zakonników obu gałęzi Zakonu, organizowanie sympozjów naukowych nt. duchowości karmelitańskiej, wzajemne zapraszanie się na ważniejsze uroczystości i podejmowanie wspólnych projektów duszpasterskich.

Przypomnijmy, że powstały na Górze Karmel w Ziemi Świętej na przełomie XII i XIII wieku Zakon Karmelitański w XVI wieku podzielił się na dwie gałęzie, tj. karmelitów reformowanych, którzy przyjęli reformę św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża i zostali nazwani bosymi (Ordo Carmelitarum Discalceatorum = OCD) oraz karmelitów dawnej obserwy, nazywanych na zasadzie kontrastu trzewiczkowymi (Ordo Carmelitarum = OCarm.).

Karmelici przybyli do Polski jeszcze przed reformą, tj. w 1397 r. Osiedlili się w Krakowie „na Piasku”, w klasztorze ufundowanym przez św. Królową Jadwigę. Natomiast karmelici bosi założyli pierwszy klasztor w Polsce także w Krakowie w 1605 r. W naszej ojczyźnie obydwie gałęzie zakonu harmonijnie współpracują, wydają wspólny kalendarz liturgiczny, posługują się w liturgii tymi samymi księgami, zapraszają się wzajemnie z celebrami i konferencjami duchowymi. Prekursorami tej współpracy byli prowincjałowie, śp. o. Albert Urbański OCarm. i śp. o. Otto Filek OCD. Kilkanaście lat temu, w roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, najpierw u karmelitów w Krakowie „na Piasku”, a potem u karmelitów bosych w Czernej, miały miejsce spotkania Zarządu Polskiej Prowincji Karmelitów z Radami Prowincjalnymi Krakowskiej i Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Inicjatorami spotkań byli ówcześni prowincjałowie: śp. o. Leszek Pawlak OCarm, o. Mariusz J. Jaszczyszyn OCD i o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD. Wspomniani prowincjałowie wspólnie firmowali też zaproszenie na Ogólnopolskie Uroczystości 750-lecia szkaplerza karmelitańskiego, jakie w lipcu 2001 r. odbyły się w Czernej, z udziałem dwóch kardynałów i piętnastu biskupów z Polski, Białorusi i Węgier.

OO. Karmelici

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda