Home WiadomościZe Świata Kakooge. Ekologiczna farma

Kakooge. Ekologiczna farma

Redakcja

„Niedawno udało się nam otworzyć Ekologiczną Farmę Pokazową przy Szkole Zawodowej im. św. Jana Pawła II (St.  John Paul Technical Institute) w Kakooge”  – pisze do nas o. Bogusław Dąbrowski.

Na pewno przyczyniła się do tego moja seminaryjna formacja w REFA oraz wakacyjne praktyki w dużym gospodarstwie mojego dziadka, niedaleko Jeziora Rożnowskiego.

Zbierając dokumenty do pisania doktoratu wielokrotnie przekonywałem się, że trzeba pomagać młodzieży afrykańskiej w uzyskaniu zawodu i uczenia ich odpowiednich umiejętności. To takie przysłowiowe dawanie do ręki wędki, zamiast ryby. Ta idea długo towarzyszyła mi w myślach, aż w końcu przeszedłem do czynów. Przekonałem moich wspóbraci w Ugandzie, że potrzebna jest szkoła zawodowa w Kakooge i podjąłem się jej budowy, a obecnie superwizji w jej prowadzeniu i odpowiedzialności finansowej.

Budowę szkoły sfinansował dobrodziej z Neustadt, którego znalazł nam o. Stanisław Strojecki (obecny proboszcz w Kakooge). Pięć lat temu otwarliśmy szkołę. Dwuletnia szkoła zawodowa kształci obecnie 137 uczniów i posiada kilka kierunków: budownictwo, ślusarstwo, krawiectwo, gastronomia, fryzjerstwo, elektronika i rolnictwo.

W ramach tego ostatniego kierunku niedawno założyliśmy Ekologiczną Farmę Pokazową. Na początku kupiliśmy krowy mleczne, sfinansowane przez Caritas Antoniana. Obecnie na farmie mamy dziesięć krów mlecznych, dziesięć świnek, dziesięć królików, pięć indyków i dwadzieścia kur znoszących jajka. Mleko i jajka raz w tygodniu jedzą uczniowie. W pozostałe dni sprzedajemy mleko, aby za pozyskane środki kupić lekarstwa dla krów przeciw insektom. Krowy i świnie produkują biogaz, który wykorzystujemy do gotowania posiłków dla uczniów szkoły zawodowej, a następnie  do użyźniania gleby. Ponadto zbieramy naturalne odpadki na kompost, którego używamy również  jako nawozu do wzbogacania gleby.

Przy farmie zwierząt, mamy również ogródek z warzywami. Stanowią one urozmaicenie posiłków naszych uczniów.  Planujemy również zagospodarować 20 hektarów ziemi na uprawę kukurydzy, słodkich ziemniaków i kasawy. W najbliższym czasie planujemy również zakup traktora. Dążymy do tego, by nasza farma w przyszłości dożywiała uczniów, co pomogłoby im finansowo –  utrzymanie w szkole jest wciąż zbyt drogie dla miejscowej młodzieży. Nie mają oni wystarczająco pieniędzy na opłatę nauki i internatu.

Mam nadzieję, że nasza farma będzie się nadal dobrze rozwijała i to pozwoli nam nie tylko wyżywić uczniów z Technikum, ale również naszych afrykańskich postulantów, którzy już niedługo przeniosą się z Munyonyo do Kakooge.

Gwardian z Kakooge 
o. Bogusław Dąbrowski

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda