Home WiadomościZe Świata Kalkuta: nowa misja franciszkańska

Kalkuta: nowa misja franciszkańska

Redakcja

2 lutego 2014 r. franciszkanie otwarli nową misję w Kalkucie, miejscu życia i posługi bł. Matki Teresy.

 

Nowa misja zrodziła się ze współpracy Prowincji św. Pawła Apostoła na Malcie i Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbe w Indiach. Uroczystej Eucharystii inaugurującej nową franciszkańską obecność w Indiach przewodniczył arcybiskup archidiecezji w Kalkucie Thomas D’Souza.

 

W ceremonii wzięli udział m.in.: Minister generalny fr. Marco Tasca; asystent generalny FAMC fr. Benedict Baek; minister prowincjalny prowincji indyjskiej fr. Sebastian Peandanathu; zakonnicy reprezentujący obie prowincje założycielskie oraz blisko 130 przedstawicieli różnych zakonów, którzy pracują na terenie parafii MB z Lourdes w Barasat.

 

Celebracja była prosta a zarazem niezwykle podniosła i uczuciowo angażująca. Chodzi o początek misji, z którą związane są nadzieje i miłość i do Zakonu, i do Kościoła w Kalkucie. Misja jest znakiem nadziei, która pozwoli na autentyczne głoszenie słowa Bożego i dawanie świadectwa miłości Chrystusa do braci i sióstr na wzór Serafickiego Ojca Franciszka z Asyżu.

 

Następnego dnia, bracia wraz z Ministrem generalnym zgromadzili się przy grobie bł. Matki Teresy z Kalkuty, aby wspólnie modlić się, celebrować i składać dzięki Bogu Wszechmogącemu za Jego nadzwyczajny dar miłości, jakim jest dla Zakonu ta nowa misja.

fr. Colin Sammut OFMConv

 

 

Wizyta generała franciszkanów fr. Marco Tasca w Indiach i na Sri Lance trwała od 27 stycznia do 8 lutego 2014 roku. Towarzyszył mu asystent generalny fr. Benedict Baek, minister prowincjalny prowincji indyjskiej fr. Sebastian Peandanathu oraz jego dwaj asystenci fr. Manuel i fr. Christy. W trakcie pobytu Ministra generalnego zakonnicy z prowincji indyjskiej zaplanowali kilka uroczystości: poświęcenie domów formacyjnych w Andra Pradesh (Indie) i w Katana (Sri Lanka); inauguracja nowej delegatury prowincjalnej p. w. Św. Józefa z Kupertynu z siedzibą w Vijayarai, w stanie Uluru (Indie); otwarcie owej misji w Barasat (północne Indie) we współpracy z prowincją maltańską.

 

Dnia 30 stycznia 2014 roku, o godz. 10.30, w obecności Ministra generalnego, został poświęcony dom formacyjny w Vijayarai w prowincji Andra Pradesh (Indie). Dom jest w trakcie budowy, dlatego goście zamieszkali w seminarium kapucynów. Uroczystości przewodniczył Java Rao Polimera biskup Eluru. Wzięło w niej udział wielu gości, przede wszystkim miejscowych sióstr i braci zakonnych. Nowa struktura będzie mogła gościć około 30 kandydatów (do seminarium niższego i wyższego).

 

Dnia 30 stycznia 2014 roku, została inaugurowana nowa delegatura prowincjalna pw. Św. Józefa z Kupertynu w Andra Pradesh w Indiach. W uroczystości wzięli udział jedynie zakonnicy. Obecny był Minister generalny fr. Marco Tasca (przewodniczył ceremonii) oraz minister prowincjalny prowincji indyjskiej. Prawnie delegatura została powołana do życia już 1 września 2013 roku, ale z jej oficjalną inauguracją bracia czekali do przybycia Ministra generalnego. Był to moment wyjątkowo uroczysty i radosny. Nowym delegatem prowincjalnym został fr. Joe Palukunnel, a jego asystentami: fr. Justin Koonamparayil (gwardian w Bala Yesu Franciscan Ashram i dyrektor Oxford English Medium High School) oraz fr. Dais Theembalangattu (gwardian św. Maksymilian Franciscan Ashram).

 

Dnia 6 stycznia 2014 roku, o godz. 16.00, odbyła się uroczystość poświęcenia niższego seminarium pw. Św. Antoniego w Katana, w misji na Sri Lance. Ceremonii przewodniczył biskup pomocniczy z Kolombo Maxwell de Silva. Uczestniczył w niej również Minister generalny fr. Marco Tasca. Swoje życzenia nadesłał także nuncjusz apostolski na Sri Lance ks. Renato. Na uroczystość przybyli kapłani diecezjalni, zakonnicy, siostry zakonne, sąsiedzi i parafianie z parafii św. Pio oraz liczni goście. Zakonnicy i wychowankowie zaangażowali się bardzo w prace przygotowawcze, organizacyjne, liturgiczne itp. Była to uroczystość braterska i radosna…

 

fr. Benedict Baek
asystent generalny FAMC

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda