Home WiadomościZe Świata Kamerun: uroczystości pogrzebowe bp. Eugeniusza Juretzko OMI

Kamerun: uroczystości pogrzebowe bp. Eugeniusza Juretzko OMI

Redakcja

Bp Eugeniusz Juretzko OMI został pochowany w Yokadoumie w Kamerunie. Taka była ostatnia wola zmarłego ojca biskupa, przez wielu nazywanego – Apostołem Pigmejów. 

27 stycznia przed godziną 21.00, trumna z ciałem bp. Eugeniusza Juretzko dotarła do Jaunde, stolicy Kamerunu. Na lotnisku ojca biskupa Juretzko przywitali Kameruńczycy. 28 stycznia, o 5 rano kondukt pogrzebowy wyruszył do Doumé-Abong’ Mbang, gdzie ordynariuszem diecezji jest pochodzący z Polski misjonarz bp Jan Ozga. Przewodniczył on pierwszej części uroczystości pogrzebowych. W katedrze pw. św. Piotra i Pawła w Doumé, została odprawiona  Msza św. pożegnalna. Około godziny 20 trumna z ciałem zmarłego oblackiego biskupa została przywieziona do Katedry Matki Bożej Królowej Pokoju w Yokadouma, gdzie biskup od 1991 roku był ordynariuszem. Uroczystościom przewodniczył metropolita Bertoua, abp Joseph Atanga. Kazanie natomiast wygłosił następca ojca biskupa, bp Paul Lontsié-Keuné. Ojciec Eugeniusz Juretzko spoczął wreszcie w ukochanej kameruńskiej ziemi, gdzie chciał być pochowany. Został również odznaczony medalem za zasługi dla Kamerunu przez prezydenta Paula Biya’ego.

Bp Juretzko urodził się 25 grudnia 1939 r. w Radzionkowie. W 1961 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów MN w Obrze złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Antoniego Baraniaka w Poznaniu 17 maja 1964 r. O. Juretzko z grupą czterech oblatów wyjechał z Polski 1 maja 1969 r. Była to pierwsza powojenna grupa oblackich misjonarzy. W styczniu 1970 r. znaleźli się w Kamerunie. 12 czerwca 1991 r. Stolica Apostolska podała do publicznej wiadomości informację, że na prośbę biskupów Kamerunu Jan Paweł II podzielił diecezję Bertoua i erygował nową diecezję Yokadouma, mianując pierwszym biskupem nowej diecezji o. Eugeniusza Juretzko OMI. Na tym terenie żyło wtedy 90 tys. ludzi, w tym 25 tys. pogardzanych przez wszystkich Pigmejów. Były zaledwie 3 parafie, 5 kapłanów, 8 braci i sióstr zakonnych, nie było kleryków, a miejscowych katolików około 9 tys. Przed biskupem stanęły nowe zadania: trzeba było otoczyć duszpasterską troską ludzi już ochrzczonych i równocześnie iść z Ewangelią do pogan.

Praca wśród Pigmejów była pracą od podstaw: głoszeniem Ewangelii i katechizacją, zabieganiem o ich równouprawnienie, wykształcenie, zdrowie. Obecnie diecezja Yokadouma liczy sobie już 26 lat, 14 parafii, 21 księży, 38 braci i sióstr, 8 kleryków, około 30 tys. katolików. Biskup wybudował około 60 szkół podstawowych (w większości są to jedyne szkoły dla Pigmejów) i jedną średnią, 16 przychodni i szpital, pomimo tego, że od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. 25 kwietnia 2017 r. papież Franciszek przyjął rezygnację 77-letniego o. Eugeniusza Juretzko. Biskup zmarł 16 stycznia w Lublińcu na Śląsku.

(mj)

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda