Home WiadomościZe Świata Karmelici Bosi: Spotkanie Prowincjałów Europejskich w Dublinie

Karmelici Bosi: Spotkanie Prowincjałów Europejskich w Dublinie

Redakcja

W dniach 22-24 października 2013 roku odbyło się w Dublinie (Irlandia) spotkanie Konferencji Prowincjałów Europejskich (CEP). Krakowską Prowincję OCD reprezentowali: prowincjał o. Andrzej Ruszała, o. Piotr Hewelt, delegat z Ukrainy i o. Paweł Wojnowski, reprezentant Słowacji.

Pierwszego dnia wysłuchano relacji powizytacyjnej o. generała Saverio Cannistrà i definitorów generalnych reprezentujących Europę. O. Generał, nawiązując do słów papieża Franciszka, że Kościół powinien być jak szpital polowy, w którym leczone są rany współczesnego człowieka, zwrócił uwagę, że czymś podobnym powinna być wspólnota zakonna. Wskazał na wspólnotę jako miejsce teologiczne doświadczenia Boga i miejsce wzajemnego umacniania się na drodze życia z Nim i pełnionych posług. Trud wzajemnego przebaczenia, komunii, wzajemnej pomocy, doświadczenie choroby, starości, czy nawet wzajemnych słabości jest miejscem, w którym dojrzewa i umacnia się autentyczne doświadczenie duchowe. W południe uczestnicy zebrali się na Mszy św. z udziałem arcybiskupa Dublina Diaruida Martina.

W sesji popołudniowej o. Emilio Martinez, wikariusz Generalny przedstawił sytuację we Włoszech, a o. Albert Wach, II definitor generalny zrelacjonował sytuację w zróżnicowanym regionie Europy środkowo-wschodniej.

Drugiego dnia o. Jean Joseph Bergara, prokurator generalny podzielił się doświadczeniami z podejmowanych kontaktów ze Stolicą Apostolską, a także przedstawił wiele praktycznych rad i sposobów postępowania w najczęściej spotykanych procedurach prawnych w życiu prowincji.

Sekretarz generalny ds. 500-lecia narodzin św. Teresy od Jezusa o. Antonio Gonzales przedstawił prowadzone inicjatywy Zakonu związane z Jubileuszem. Są to nierzadko projekty podejmowane we współpracy między różnymi regionami Zakonu, liczne zorganizowane już kongresy, przygotowywane katechezy, kursy formacyjne, wprowadzenia i komentarze do dzieł św. Teresy. Odrestaurowano kaplicę narodzenia św. Teresy w Avili. Przygotowuje się wystawy w Bibliotece Narodowej w Hiszpanii, w CITeS i na Placu św. Piotra w Rzymie. Ponadto podejmowane są inne inicjatywy promujące pedagogię modlitwy w duchu św. Teresy.

Ostatniego dnia Juan Borrego, sekretarz ds. informacji podzielił się spostrzeżeniami na temat komunikacji w Zakonie. Wskazał na potrzebę duszpasterstwa, które będzie zrozumiałe dla współczesnych ludzi. Zwrócił uwagę na to, że jako Zakon posiadamy bogate przesłanie duchowe, jednak musi być ono przedstawione w odpowiedni sposób i w odpowiedniej, formie zdolnej poruszyć słuchaczy.

Na zakończenie dnia o. Jeronim z Kongo omówił sprawę zaangażowania misyjnego Zakonu, podkreślając że w Afryce stale potrzeba naszej obecności i wsparcia ekonomicznego. Następnie o. Olivier-Marie Rousseau przybliżył sytuację Zakonu w Iraku, a o. Patrizio Sciadini sytuację w Egipcie, a więc w regionach, gdzie aktualnie istnieje poważne zagrożenie dla chrześcijan, w tym naszych współbraci i sióstr w Karmelu.

Trzeci dzień był poświęcony pewnym kwestiom, związanym z sytuacją prawną w Kościele wspólnot sióstr karmelitanek bosych, jak np.: autonomia prawna „sui iuris” a pragnienie św. Teresy od Jezusa (fundatorki) w tym względzie, skutki prawne wynikające z tejże autonomii i pojawiające się niekiedy trudności, rozwiązania Stolicy Apostolskiej w tym względzie i w końcu propozycja terezjańskiego rozwiązania.

Po południu bracia udali się na wspólne zwiedzanie miasta oraz odwiedziny Wspólnoty w klasztorze św. Teresy na Clarendon Street.

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda