Home WiadomościZe Świata Tragiczna śmierć franciszkańskiego neoprezbitera na Białorusi

Tragiczna śmierć franciszkańskiego neoprezbitera na Białorusi

Redakcja

W godzinach popołudniowych 4 listopada 2013 r. w Iwieńcu na Białorusi zginął w wypadku samochodowym ŚP. Ojciec Andrzej Akhrem, profes wieczysty i kapłan Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. O. Andrzej był tegorocznym neoprezbiterem, miał 32 lata, przeżył 6 lat w Zakonie i 6 miesięcy w kapłaństwie.

Andrzej Akhrem urodził się w Wilejce na Białorusi 9 marca 1981 roku jako pierwsze dziecko Wiktora i Ludmiły. Rodzina Andrzeja jest mieszana wyznaniowo dlatego otrzymał sakrament chrztu świętego w Kościele Prawosławnym. W jego wychowaniu religijnym były obecne elementy zarówno wschodniej jak i zachodniej tradycji chrześcijaństwa.

Po ukończeniu w 2003 roku przez ojca Andrzeja studiów na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Informatyki został skierowany do pracy w Witebsku tam podjął decyzję o zostaniu katolikiem. W Witebsku nawiązał kontakt z Rzymsko-katolicką Parafią św. Barbary i po stosownym kursie katechetycznym 7 sierpnia 2004 roku złożył wyznanie Wiary Katolickiej. Od tego momenty aktywnie uczestniczył w życiu parafii jako ministrant i członek Legionu Maryi. Pogłębiał swoją wiarę poprzez katechezy dla dorosłych. Doświadczając pragnienia głębszego życia religijnego podjął decyzje o wstąpieniu do zakonu.

W 2005 rozpoczął pierwszy rok postulatu w Iwieńcu poczym formacje postulancką kontynuował w Łodzi w Klasztorze przy ulicy Kreciej. Od pierwszych dni spędzonych we Wspólnocie Franciszkańskiej dał się poznać jako człowiek wyjątkowo uczynny. Wiele czasu poświęcał na modlitwę, dużo czytał, odpowiedzialnie i gorliwie pracował nas sobą i pogłębiał dar powołania.

Pierwsze śluby złożył 15 września 2007 roku. W trakcie studiów seminaryjnych ujawniły się jego wyjątkowe przymioty intelektualne. Nauka filozofii i teologii przychodziła mu z łatwością i szybko stała się jego pasją.

Śluby wieczyste złożył 8 grudnia 2011 roku, zaś święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 2013 roku. Pracował w klasztorze w Iwieńcu.

Uroczystości pogrzebowe ŚP. Ojca Andrzeja Akhrema odbędą się w piątek dnia 8 listopada w kościele św. Michała Archanioła w Iwieńcu o godzinie 13.00 (UTC+3.00).

Redakcja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda