Karmelici Bosi: Uroczystości odpustowe w Berdyczowie

19 i 20 lipca 2014 r. odbyły się w Berdyczowie na Ukrainie doroczne uroczystości odpustowe ku czci Matki Boskiej Berdyczowskiej, Królowej Szkaplerza św. W 15 grupach (pieszych i autokarowych) przybyło do stóp Maryi ponad 20.000 pielgrzymów, by podziękować, zawierzyć i prosić o potrzebne łaski (w tym najbardziej o pokój na Ukrainie). Najstarszy uczestnik pielgrzymki liczył 84 lata, a najmłodszy 3 miesiące. Uczestnicy pochodzili z licznych krajów: z Ukrainy, Polski, Rosji, Białorusi, Mołdawii, Rumunii, Francji, Brazylii i Włoch. Pielgrzymów w sobotę witał, proboszcz i kustosz Sanktuarium – o. Rafał Myszkowski, a w niedzielę o. Witalij Kozak.

W sobotę, 19 lipca o godz. 18.00 Mszy św. na placu przed murami sanktuarium przewodniczył abp Piotr Malczuk – Ordynariusz Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej w koncelebrze z bp Stanisławem Szyrokoradiukiem – Ordynariuszem Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej (przybyłym w pieszej pielgrzymce). Słowo Boże wygłosił o. Albert Wach – Definitor Generalny, reprezentujący Naszego Ojca Generała (z tłumaczeniem o. Witalija Kozaka).

W niedzielę, 20 lipca poranną mszę św. o godz. 8.00 w Bazylice przed cudownym obrazem MB Berdyczowskiej po polsku sprawował i homilię wygłosił Nasz Ojciec Prowincjał – Tadeusz Florek, również przybyły na Odpust. Sumie odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył gość specjalny – abp Piero Marini (były ceremoniarz Jana Pawła II). Wśród koncelebransów cały niemal Episkopat Ukrainy z Przewodniczącym abp Mieczysławem Mokrzyckim (dawnym  sekretarzem Jana Pawła II) na czele, o. Albert Wach i o. Tadeusz Florek, kustosz Sanktuarium o. Rafał Myszkowski i Delegat Prowincjała na Ukrainie o. Piotr Hewelt oraz wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych z Ukrainy i innych krajów. Pośród zaproszonych osób obok przedstawicieli władz lokalnych, udział wzięli konsulowie z Polski i Rumunii oraz przedstawiciele duchowieństwa prawosławnego i greckokatolickiego. Przed Eucharystią, w kościele miało miejsce poświęcenie tablicy pamiątkowej z relikwiami św. Jana Pawła II – jako wotum dziękczynne za kanonizację świętego papieża i naszego rodaka.

Za: www.karmel.pl