Karmelici: Uroczystości odpustowe w Berdyczowie

Wielki Odpust Berdyczowski – który tego roku przypadał 15 i 16 lipca pod hasłem słów Matki Bożej z Fatimy w 100-lecie objawień „Na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje” – rozpoczął się nieco wcześniej (13 lipca) od pojawienia się XI Parafialnej Pielgrzymki Rowerowej… aż z Białej Podlaskiej (która przywiozła z sobą i podarowała dla Maryi tradycyjny przysmak regionalny, sękacz). Tuż po nich (14 lipca) witaliśmy karmelitańskich gości: o. Enrique Castro (przeora z klasztoru Stella Maris na Górze Karmel), o. Pawła Hańczaka (Radnego Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych) oraz o. Pawła Bębna (z Reisach w Niemczech). Tego dnia wieczorem w Gwozdawie o. Krzysztof Urbański powitał i przyjął na nocleg razem z mieszkańcami wioski pielgrzymów idących z Żytomierza wraz z biskupem Witalijem Krywickim.

15 lipca, w sobotę na pierwszą pieszą grupę pielgrzymów czekał od godz. 15.00 kustosz sanktuarium o. Rafał Myszkowski, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej bp Witalij Krywicki oraz mieszkańcy Berdyczowa. Jako pierwsza na plac św. Jana Pawła II weszła pielgrzymka sercańska, po niej jubileuszowa 25 franciszkańska z bpem Stanisławem Szyrokoradikiem i 15 innych grup… łącznie ponad 6.000 pielgrzymów. Tradycyjnie już z Charkowa przyjechali rowerzyści. O godz. 18.00 rozpoczęła się msza św. pod przewodnictwem bpa Witalija i bpa Stanisława (a kapłanów było ok. 40). Kazanie wygłosił o. Enrique Castro z Meksyku (przeor na Górze Karmel), on też powiedział konferencję maryjną podczas nocy czuwania. Mszy św. o północy przewodniczył o. Witalij Kozak z Kijowa nawiązując do życia św. Teresy od Dz. Jezus w homilii.

16 lipca mszy św. o godz. 8.00 przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił o. Paweł Hańczak z Krakowa (Radny Prowincji). Od godz. 9.30 przybywających nowych pielgrzymów witał i modlitwę różańcową poprowadził o. Maksymilian Podwika. Tuż przed sumą odpustową pod pomnikiem św. Jana Pawła II na placu – z tradycyjnym korowajem (ozdobnym chlebem i solą), wodą święconą i relikwiami św. Teresy od Jezusa – kustosz sanktuarium o. Rafał przywitał gościa specjalnego kard. Zenona Grocholewskiego (z Watykanu), który przybył w asystencji Metropolity Lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego i innych biskupów Ukrainy. O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia od procesji, w której niesiony jest obraz MB Berdyczowskiej (tym razem przez żołnierzy), a setki rąk wznoszone są w górę, jakby chciały się dotknąć Maryi. Kardynał Grocholewski ukazał w homilii znaczenie Maryi dla życia Kościoła, nawiązując do wydarzeń z historii a zwłaszcza do objawień fatimskich sprzed 100 laty. Po mszy ponad 200 osób przyjęło szkaplerz karmelitański.

Odpust jest wspólnym przedsięwzięciem całej Delegatury Ukrainy i parafii Berdyczowsko-Gwozdawskiej, który w tym roku wsparli też klerycy z Krakowa: br. Aleksander Karczajew i br. Mariusz Fal. Bóg zapłać wszystkim za ogromny wkład sił fizycznych i ducha.

Za: www.karmel.pl