Kaznodzieja Domu Papieskiego kończy 80 lat

O. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego, kończy jutro 80 lat. Włoski kapucyn piastuje swój urząd od 1980 r. i głosił kazania przed trzema papieżami Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Tym samym jest też najdłużej sprawującym posługę współpracownikiem papieskiego otoczenia.

Jako kaznodzieja Domu Papieskiego głosi m. in. kazania dla papieża i Kurii Rzymskiej w każdy piątek okresu Adwentu i w czasie Wielkiego Postu. Szeroki rozgłos przyniósł mu udział w latach 1994 – 2010 w programie „Słowo na Niedzielę” pierwszego programu włoskiej telewizji publicznej „Rai Uno”.

O. Cantalamessa, w przeciwieństwie do kardynałów czy biskupów, może pozostać na swoim urzędzie mimo przekroczenia wieku emerytalnego.

Szczególną uwagę skupiają jego „mocne” kazania wygłaszane co roku w Wielki Piątek na papieskiej Liturgii Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra w Watykanie. W zeszłym roku 29 marca w czasie wielkopiątkowego kazania o. Cantalamessa porównał Kościół do starożytnych budowli, które chcąc dostosować się do wymagań obecnych czasów przeszły pewne zmiany.

„Na przestrzeni wieków, aby dostosować je do aktualnych potrzeb, wybudowano w nich ściany działowe, schodki, pokoje, pokoiczki. Przychodzi jednak chwila, kiedy zdajemy sobie sprawę, że to wszystko nie odpowiada już dzisiejszym wymogom, co więcej jest dla nas przeszkodą i wtedy trzeba mieć odwagę, aby to wszystko zburzyć i przywrócić pierwotne kształty i prostotę. Na tym polegała misja, którą otrzymał niegdyś pewien człowiek, kiedy modlił się przed krzyżem w kościele San Damiano: «idź, Franciszku, i napraw mój Kościół»” – mówił w ub. roku papieski kaznodzieja.

O. Cantalamessa nie mieszka na terenie Watykanu lecz w położonej 85 km na północny wschód od Rzymu miejscowości Cittaducale, gdzie jest duszpasterzem w jednym z żeńskich klasztorów.

Obdarzony wielkim oratorskim talentem kaznodzieja urodził się 22. lipca 1934 w środkowych Włoszech w Colli del Tronto. W 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie. Na uniwersytecie we Fryburgu Szwajcarskim uzyskał tytuł doktora teologii a na Uniwersytecie Katolickim Najświętszego Serca Jezusowego w Mediolanie doktoryzował się z literatury klasycznej. Tam wykładał później historię wczesnego chrześcijaństwa. W latach 1975-1981 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Po 1975 całkowicie poświęcił się duszpasterstwu i kierownictwu duchowemu. Związał się z ruchem Odnowy w Duchu Świętym. Od 1980 jest kaznodzieją Domu Papieskiego.

KAI/pz

Za: www.deon.pl