Home WiadomościZe Świata Klaretyni: konsekracja nowego kościoła w Krasnojarsku na Syberii

Klaretyni: konsekracja nowego kościoła w Krasnojarsku na Syberii

Redakcja

W dniu 17 czerwca 2012 r. w Krasnojarsku na Syberii miała miejsce konsekracja kościoła pw. Świętej Rodziny. Jest to obecnie druga świątynia katolicka w milionowym Krasnojarsku.

Pierwszą, pw. Przemienienia Pańskiego, wybudowano w 1911 roku, która do chwili obecnej służy jako sala koncertowa, gdzie jednocześnie każdego dnia odprawiana jest Msza św. W Krasnojarsku w obu parafiach posługują Misjonarze Klaretyni. Nowo konsekrowany kościół pw. Świętej Rodziny znajduje się w dzielnicy Solnecznyj na obrzeżach Krasnojarska. Na uroczystości przybyli wierni z Krasnojarska i innych rosyjskich miast oraz goście z zagranicy. Konsekracji przewodniczył bp Cyryl Klimowicz, ordynariusz diecezji św. Józefa w Irkucku. W uroczystej liturgii uczestniczyli także biskup opolski Andrzej Czaja, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Andrzej Siemieniewski, prowincjał polskiej prowincji Misjonarzy Klaretynów o. Krzysztof Gierat CMF, kapłani z Rosji i Polski, siostry zakonne, przedstawiciele władz lokalnych i wierni świeccy z zagranicy. W homilii bp Cyryl Klimowicz podziękował wszystkim, którzy wspomagali budowę nowej świątyni. Diecezja św. Józefa na Syberii jest pod względem terytorialnym największą na świecie i zajmuje ok. 10 milionów kilometrów kwadratowych. Ten olbrzymi obszar nie przekłada się na liczbę parafii, dlatego każdy nowy kościół – jak podkreślił – jest dla jego diecezji bardzo ważny. Z zadowoleniem zaznaczył, że choć większość służących w diecezji księży pochodzi z zagranicy, to pojawiły się już w niej powołania z Rosji. I tak w parafii Świętej Rodziny służy pierwszy kapłan z Krasnojarska – o. Andriej Andriejchenko CMF – klaretyn, a w drugiej krasnojarskiej parafii służy także Rosjanin – o. Maksym Popow CMF. W uroczystościach wziął także udział wybrany kilka dni wcześniej nowy mer Krasnojarska, muzułmanin, Edcham Akbułatow. Gratulując wspólnocie katolickiej z okazji poświęcenia kościoła powiedział, że Krasnojarsk jest miastem o bogatej religijnej, wielokulturowej tradycji. Jak zaznaczył, “świątynia każdej religii rozszerza duchowy wymiar miasta i przyczynia się do poprawy moralnego oblicza jego mieszkańców”. Inny przedstawiciel władz, zastępca gubernatora Kraju Krasnojarskiego Siergiej Ponomarienko potwierdził deklarację z zeszłego roku i oznajmił, że pierwsza z katolickich świątyń Krasnojarska, pw. Przemienienia Pańskiego – zostanie zwrócony Kościołowi, którą to informację przyjęto gromkimi oklaskami. Budowę leżącego w centrum Krasnojarska kościoła Przemienienia Pańskiego ukończono w 1911 r. Środki na jego wzniesienie pochodziły w dużej mierze ze składek miejscowych Polaków. W 1923 r. w ramach radzieckich represji budynek został skonfiskowany. Począwszy od 1991 r. krasnojarscy katolicy starają się o jego zwrot. W budynku mieści się obecnie „Sala Organowa” miejscowej filharmonii. Na mocy umowy z władzami, wspólnota katolicka wynajmuje kościół, aby móc codziennie sprawować w nim Mszę św. Na Syberii, oprócz dwóch klaretynów pochodzenia rosyjskiego, pracuje 7 polskich misjonarzy klaretynów.

Za: www.klaretyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda