Klaretyni: Nowy krzyż na Syberii

Lato, lato i po lecie! Jesień już zagląda na Syberię…

A nawet więcej! Na północy spadły już pierwsze śniegi i przymrozki. U nas w Bracku babie lato. W nocy słupek termometru spada poniżej zera, ale w dzień świeci jeszcze piękne Słońce i wyzłaca swoim blaskiem liście drzew. Syberyjska jesień z mnogością swoich barw jest przepiękna.

Syberyjska jesień

W takiej atmosferze przeżyliśmy pierwsze dni września. Bóg zatroszczył się nie tylko o nasze ciała, ale i o nasze dusze. W dniach od 4 do 8 września mieliśmy okazję uczestniczyć w corocznych rekolekcjach dla misjonarzy (kapłanów i braci) pracujących w Diecezji Świętego Józefa w Irkucku, w Listwiance nad Bajkałem.

MAŁE Bajkał początku września   MAŁE Bajkał - statek

Tegoroczne rekolekcje poprowadził, nasz Współbrat, Ojciec Biskup Jacek Kiciński CMF. Temat rekolekcji: „Kapłan – duszpasterz obecności”. W swoich naukach, bp Jacek wezwał nas do zatrzymania się i refleksji nad swoim powołaniem. Podzielił się doświadczeniem duszpasterskim, z miłością wyjaśniał problemy życia kapłańskiego i zakonnego. Po ojcowsku upominał i ganił błędy, jakie popełniamy w naszym życiu: Oddajcie czas Bogu. Nie tłumaczcie się brakiem czasu. Nasza moc bierze się z bliskości Boga w naszym życiu”. Ojciec Jacek zaproponował schemat, wg którego powinien żyć kapłan: Słuchaj – rozeznawaj – działaj”. Jako kapłani jesteśmy powołani do tego, aby kontynuować to, co stworzył Bóg. Kapłan to ten, który: dogląda, pielęgnuje i kocha”. To tylko niektóre myśli Ojca Biskupa.

Z racji Roku Fatimskiego podczas rekolekcji odbyła się także procesja fatimska, a czas rekolekcji zakończyliśmy nabożeństwem drogi krzyżowej, poprowadzonym przez biskupa Jacka. Przez cały czas trwania rekolekcji, był z nami również Biskup Cyryl Klimowicz, ordynariusz Diecezji Irkuck.

 

MAŁE Bp Jacek - ostatnie przygotowania do wygłoszenia nauki    MAŁE Bp Jacek Kiciński CMF

MAŁE Biskupi podczas sprawowania Eucharystii - 2     MAŁE Eucharystia w kaplicy domu rekolekcyjnego w Listwiance

MAŁE Bp Cyryl i bp Jacek     MAŁE Wspólne zdjęcie na zakończenie rekolekcjii

 

W Rosji mówi się często, że na rosyjskiej ziemi wystarczy wkopać krzyż i zacznie rozrastać się życie duchowe…

Napełnieni łaską po rekolekcjach pojechaliśmy do Bracka, gdzie w sobotę 9 września, miało miejsce poświęcenie krzyża misyjnego. W ceremonii uczestniczyli biskupi Cyryl Klimowicz i Jacek Kiciński. O godzinie 10.30 parafianie razem z celebransami i asystą, zebrali się wokół krzyża przed kościołem. Po obrzędzie pobłogosławienia i poświęcenia krzyża ruszyła procesja, po czym rozpoczęła się uroczysta msza święta z oficjum o Krzyżu Świętym. Przewodniczył biskup Cyryl Klimowicz. Ciepłe, braterskie powitanie nadało uroczystości rodzinny charakter. Słowo pasterskiej zachęty skierował do nas biskup Jacek. W swojej homilii podkreślił znaczenie Krzyża w życiu człowieka. Zwrócił uwagę, na to, że na krzyżu postawionym przez nas przy kościele nie ma wizerunku Ukrzyżowanego! Jesteśmy już przecież szczęśliwi nadzieją Zmartwychwstania! Nie zatrzymujemy się tylko na męce, cierpieniu i śmierci Jezusa. Nasz wzrok sięga do nieba, gdzie zasiada Zmartwychwstały Chrystus! Ten krzyż, postawiony przez was dzisiaj, niech będzie zawsze symbolem Miłości! Jego pozioma belka, niech uczy was miłości do każdego człowieka, a pionowa – miłości do Boga, mówił Kaznodzieja. Przecież nie od dziś wiadomo, że W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka. Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie”…

Wrzesień 2017 3    Wrzesień 2017 8

Wrzesień 2017 4     Wrzesień 2017 5

Wrzesień 2017 10      Wrzesień 2017 6

Uroczystość zakończyła się błogosławieństwem i wspólną fotografią. Po obiedzie Ojcowie Biskupi udali się do Irkucka, gdzie biskup Jacek poprowadził drugą turę rekolekcji. Tym razem dla sióstr zakonnych z naszej diecezji.

Relacja o. Tomasza Zająca CMF

Za: www.klaretyni.pl