Home WiadomościZe Świata Kolejny oblat z Polski biskupem na Ukrainie!

Kolejny oblat z Polski biskupem na Ukrainie!

Redakcja

W dniu dzisiejszym, 29 listopada 2012 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ojca Radosława Stefana Zmitrowicza OMI biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej, przydzielając mu stolicę tytularną – Gissaria.

O. Radosław Zmitrowicz urodził się 2 września 1962 r. w Gdańsku-Wrzeszczu, z rodziców Henryka i Wiesławy. Od 7 roku życia mieszkał w Grabatce, a następnie w Kozienicach (diecezja radomska), gdzie, w roku 1981, ukończył Liceum Ogólnokształcące. Po maturze wstąpił do nowicjatu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu i po roku, 8 września 1982, w Obrze, złożył pierwsze śluby zakonne. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów M.N. w Obrze, afiliowanym wówczas do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu. Rotę ślubów wieczystych wypowiedział 21 maja 1987 r. W tym samym roku otrzymał święcenia diakonatu; rok stażu diakońskiego odbył posługując w Niższym Seminarium Duchownym w Markowicach. 17 czerwca 1989 r., z rąk ks. bpa Stanisława Napierały, przyjął w Obrze święcenia prezbiteratu i jako kapłan kontynuował pracę w Markowicach. W roku 1991 został wikariuszem w Parafii pw. Chrystusa Króla w Poznaniu. Po dwóch latach został ponowne wezwany do Markowic, gdzie powierzono mu funkcję ojca duchownego w Niższym Seminarium Duchownym.

Gdy we wrześniu 1997 r. Stolica Apostolska ustanowiła misję sui iuris w Turkmenistanie, o. R. Zmitrowicz udał się do tego kraju wspólnie z o. Andrzejem Madejem – superiorem misji. Turkmeńskiemu Kościołowi służył przez trzy lata i w roku 2000 został skierowany do pracy w Delegaturze Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów na Ukrainie. Pełnił tam funkcje duszpasterskie m.in. w Czernihowie, Sławutyczu i Kijowie. W roku 2006 zastąpił o. Jacka Pyla na stanowisku superiora delegatury z rezydencją w Obuchowie. We wrześniu bieżącego roku rozpoczął trzecią kadencję w charakterze wyższego przełożonego oblatów na Ukrainie.

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda