Home WiadomościZe Świata Ks. Chávez: “Papież Franciszek osobą charyzmatyczną, profetyczną i dalekowzroczną”

Ks. Chávez: “Papież Franciszek osobą charyzmatyczną, profetyczną i dalekowzroczną”

Redakcja

Wczoraj wieczorem, 31 lipca, Przełożony Generalny Salezjanów, który niedawno powrócił z Brazylii, zechciał podzielić się ze wspólnotą Domu Generalnego swoimi spostrzeżeniami związanymi ze ŚDM w Rio de Janeiro oraz osobą Papieża Franciszka i jego wizją odnowy Kościoła. Ta refleksja została zawarta w liście, który już został przesłany do wszystkich salezjańskich Inspektorii.

“Doprawdy nie można zrozumieć osoby Papieża Franciszka, jeśli nie dostrzeże się zażyłego związku pomiędzy gestami, postawą i myślą” – stwierdza w swojej refleksji ks. Pascual Chávez. “A gesty są takie, jakie widzimy: Papież zawsze uśmiechnięty, a jego uśmiech jest spontaniczny i serdeczny; obejmujący z wielką czułością… Są to gesty, które są wcieleniem macierzyństwa Kościoła”.

“Jego postawa – kontynuuje Przełożony Generalny – dostarcza nam wyjaśnienia, ponieważ ukazuje go nam jako pokornego sługę wiary. Warto zauważyć, że nigdy nie czyni odniesienia do swojej osoby. W sposób bardzo symboliczny odpowiedział pani prezydent Brazylii: „Nie mam złota ani srebra, ale przynoszę to, co dostałem najcenniejszego: Jezusa Chrystusa!”.

Po przedstawieniu także innych jego typowych cech, takich jak spontaniczność i konkretne zainteresowanie ubogimi i ostatnimi, ks. Chávez analizuje również myśl Papieża. W sposób szczególny podkreśla solidarność z młodymi, którzy w Brazylii optują za bardziej sprawiedliwym społeczeństwem, a także – krytykę, jaka została wymierzona przeciwko zachodniemu wzorcowi, który skazuje na „kulturową eutanazję” osoby w podeszłym wieku i spycha na margines ludzi młodych, którzy zostają pozbawieni możliwości przeprowadzenia „odnowy społeczeństwa”. W czasie spotkania z młodymi Papież umiał przywrócić w nich entuzjazm i nadzieję: „zachęcił ich do postawienia na życie z tych racji, które naprawdę się liczą: Ewangelia i Jezus”.

Przełożony Generalny uwypuklił także odniesienie Papieża do “pokory społecznej”, do czego ten się odwołał w czasie spotkania z osobami odgrywającymi czołową rolę w świecie polityki i kultury, uwypuklając szczególne znaczenie tej postawy, zwłaszcza w sytuacji takiego kraju jak Brazylii, obecnie skrajnie rozdartym pomiędzy “egoistyczną obojętnością” a “gwałtownymi protestami”.

Przemówieniem, które zrobiło największe wrażenie na ks. Chávezie, było to skierowane do biskupów Brazylii, w którym Papież przypomniał, że “tajemnica wchodzi do serca i nie można jej sprowadzać do racjonalnego wyjaśnienia…”, co w kontekście odchodzenia wiernych oznacza, że „nie wystarczy jedynie krytykować relatywizmu, obojętności, agnostycyzmy, podczas gdy wewnątrz Kościoła istnieje pewna odpowiedzialność”.

Inne specyficzne cechy Papieża Franciszka, jakie wyłoniły się w Rio, a które zasługują na pogłębienie, to otwarcie się na różne podmioty społeczne, aby razem pracować na rzecz wspólnych wartości; odejście od piramidalnej wizji struktur zarządzania Kościołem i pójście w stronę modelu “poliedrycznego” i jedności w odniesieniu do różnorodności: “Mówię o tym, ponieważ albo się chce zgłębić osobę Papieża albo wszystko się sprowadza do anegdot… Podczas gdy nie ma wątpliwości co do tego, że on ma swój program i go realizuje” – mówi na zakończenie ks. Chávez.

Na koniec Przełożony Generalny zachęcił wszystkich salezjanów do czytania i zastanowienia się nad dokumentami i przemówieniami Papieża, także w kontekście najbliższej Kapituły Generalnej.

Pełny tekst jest dostępny w języku włoskim i angielskim na stronie sdb.org

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda