Home WiadomościZe Świata Ks. Dariusz Kałuża MSF biskupem diecezji Goroka w Papui Nowej Gwinei

Ks. Dariusz Kałuża MSF biskupem diecezji Goroka w Papui Nowej Gwinei

Redakcja

MSFOjciec Święty mianował dziś ks. Dariusza Kałużę MSF ordynariuszem diecezji Goroka w Papui Nowej Gwinei. Biskup nominat ma 48 lat i pochodzi z Pszczyny.

Całą formację ks. Kałuża odbył w Polsce. W 1985 r. po ukończeniu Niższego Seminarium w Częstochowie wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. W zakonnym seminarium w Kazimierzu Biskupim ukończył studia filozoficzne i teologiczne.

Po święceniach kapłańskich w 1993 r. pracował przez trzy lata w parafii w Złotowie. Następnie wyjechał na studia językowe do Wielkiej Brytanii. Od 1997 r. pracuje w Papui Nowej Gwinei. Był tam m.in. proboszczem dwóch parafii w diecezji Mendi, dyrektorem diecezjalnego centrum formacyjnego dla katechistów, wikariuszem generalnym i administratorem diecezji Mendi. Od 2015 r. jest wikariuszem duszpasterskim w archidiecezji Madang.

Diecezja Goroka, gdzie ks. Kałuża będzie biskupem, została ustanowiona w 1966 r. Na jej terenie mieszka 510 tys. ludzi, w tym tylko 15 tys. katolików. Diecezja ma 9 parafii i pracuje w niej 12 księży.

lg/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda