Ks. G. Goussa: Dzielimy dar kapłaństwa Chrystusowego, budując Kościół wzrastający w wierze

Zapewniamy różne rodzaje opieki duszpasterskiej, żyjemy dialogiem życia we wszystkich jego przejawach i tak dzielimy dar sakramentalnego kapłaństwa Chrystusa w budowaniu Kościoła w Maroku, który wzrasta w wierze – powiedział ks. Germain Goussa. Przemawiał on – jak sam oświadczył – w imieniu 50 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz 10 braci zakonnych na spotkaniu Franciszka z duchowieństwem, seminarzystami i osobami konsekrowanymi w katedrze w Rabacie.

Na spotkanie to przybyli księża i osoby zakonne z dwóch istniejących w Maroku archidiecezji: Rabatu i Tangeru, przy czym – według mówcy – pracuje tam 50 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz 10 braci zakonnych ze wszystkich kontynentów. Kapłan przypomniał, że w tym roku franciszkanie obchodzą 800-lecie swej obecności w tym kraju i dodał, że “byliśmy zawsze dobrze przyjmowani na tej błogosławionej ziemi Królestwa Maroka”. “Wraz z naszymi dwoma biskupami włączamy codziennie nasze dziękczynienie w to, które składa cały Kościół, sprawując Eucharystię i inne sakramenty dla tutejszych chrześcijan” – mówił dalej ks. Goussa.

Podkreślił, że duchowni zapewniają różne rodzaje posługi duszpasterskiej i praktykują dialog życia we wszystkich jego formach we wzajemnym szacunku z ludem marokańskim, “który przyjmuje nas z radością”. “Dzielimy więc dar sakramentalnego kapłaństwa Chrystusowego w budowaniu Kościoła w Maroku, który się modli i celebruje, który wzrasta w wierze i który kształtuje się w diecezjalnym ośrodku formacyjnym i w Instytucie al-Mowafaqa” – tłumaczył dalej kapłan.

Jego zdaniem jedną z głównych cech charakterystycznych tego Kościoła jest duszpasterstwo społeczne, a więc przyjmowanie migrantów, odwiedziny więźniów oraz nauczanie i formacja w katolickich przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich. Mimo swej niewielkiej liczby “na peryferiach” duszpasterze świadczą o Chrystusie zarówno słowami, jak i przede wszystkim czynami, przed muzułmanami i wszystkimi osobami, których spotykają – zapewnił duchowny. Zaznaczył ponadto, że jest to Kościół ekumeniczny, dlatego są tu również przedstawiciele miejscowych ewangelików, anglikanów i prawosławnych.

“Jeszcze raz obiecujemy Waszej Świątobliwości, że nigdy nie sprzeniewierzymy się swemu powołaniu” – zakończył swe przemówienie ks. G. Goussa.

Za: ekai.pl