Home WiadomościZe Świata Ks. Zollner: w sprawie nadużyć seksualnych czas na działania Kościołów lokalnych

Ks. Zollner: w sprawie nadużyć seksualnych czas na działania Kościołów lokalnych

Redakcja

Benedykt XVI poczynił ogromne starania, by wyeliminować nadużycia seksualne wśród duchownych. Następny ruch należy do Kościołów lokalnych, które ze swej strony muszą skutecznie wprowadzać w życie to, czego Papież się od nich domaga – uważa ks. prof. Hans Zollner SJ z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

W lutym zorganizował on w Rzymie ogólnokościelne sympozjum poświęcone tej problematyce.

Obok delegatów poszczególnych episkopatów oraz głównych zgromadzeń zakonnych uczestniczyli w nim też wysocy przedstawiciele Watykanu, którzy jasno przedstawili zdecydowaną wolę Benedykta XVI w tym względzie. W tych dniach ukazały się akta sympozjum. Pokazują one konkretnie, jak poszczególne episkopaty i diecezje powinny walczyć z plagą nadużyć i pomagać ich ofiarom. Podstawowym wzorem pozostaje jednak Benedykt XVI – mówi ks. Zollner.

„Papież jest naprawdę mistrzem w słuchaniu. Bardzo poważnie podchodzi do cierpień i do tej plagi, przez którą Kościół, za pośrednictwem swych kapłanów, skrzywdził ofiary, a także samego siebie. Benedykt XVI mówi o tym bardzo często. Bez niego nie byłoby ani tego sympozjum, ani tego ruchu, który ogarnia cały Kościół w przekonaniu, że w tej sprawie powinniśmy działać zdecydowanie i jednomyślnie – uważa profesor rzymskiej uczelni. – Najsilniejszym znakiem w tym względzie są spotkania Papieża z ofiarami oraz słowa, które napisał w Liście do katolików w Irlandii. Wszystko to świadczy o zdecydowanym dążeniu, by spojrzeć w przeszłość i dostrzec wszelkie zło popełnione przez duchownych względem nieletnich, a także przez ich przełożonych, którzy starali się to ukryć, a nawet negowali fakty. Papież jest tu najważniejszym świadkiem tego, że tak dalej być nie może: trzeba uczynić zadość ofiarom i zrobić wszystko, by zapobiec nadużyciom” – podkreślił ks. Zollner.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda