Home WiadomościZ kraju Tyniec – Uroczystość świętego Benedykta, patrona Europy

Tyniec – Uroczystość świętego Benedykta, patrona Europy

Redakcja

W środę 11 lipca cały Kościół obchodzi uroczystość świętego Benedykta, patrona Europy. W tym dniu tysiące mnichów i mniszek na całym świecie oddaje cześć Świętemu z Nursji. Także w naszym opactwie jest to dzień wyjątkowy.

Zapraszamy wszystkich parafian, gości i przyjaciół klasztoru na udział w liturgii oraz na wspólne świętowanie po wieczornej Mszy świętej.

Plan uroczystości świętego Benedykta w opactwie tynieckim:

  • 5.55 Laudes pontyfikalne
  • 8.15 Modlitwa w ciągu
  • 12.15 Godzina czytań
  • 18.00 II Nieszpory pontyfikalne
  • 19.00 Msza św. pontyfikalna – koncelebrowana z aktem oblacji trzech nowicjuszy oblackich (Jadwiga Cisowska, Wanda Gąsior i Jacek Elsner)
  • ok. 20.15 poczęstunek i spotkanie z Gośćmi na dziedzińcu
  • ok. 20.45 Kompleta na dziedzińcu

Życiorys Świętego Ojca Naszego Benedykta:

Benedykt według tradycji pochodził z możnego rodu Anicjuszów. Urodził się ok. 480r. w Nursji. Rozpoczął studia w Rzymie, które jednak przerwał, by podjąć życie pustelnicze. Początkowo mieszkał w grocie, w okolicach Subiaco, 72 km na wschód od Rzymu (Monte Albano). Grzegorz podaje, że świętość życia Benedykta skłoniła mnichów z pobliskiego klasztoru do poproszenia go o to, by został ich opatem. Historia ta ma niezwykłe zakończenie – zakonnicy zniechęceni jego wymaganiami próbowali go otruć. Zaskoczony postępowaniem współbraci Benedykt powrócił do Subiaco. Jednak wkrótce potem zaczęli gromadzić się wokół niego uczniowie. Wraz ze wzrostem ich liczby święty zdecydował się na fundacje nowych klasztorów. Sam Benedykt przeniósł się na wzgórze Monte Cassino, gdzie w pogańskiej jeszcze okolicy założył klasztor. Tam też ostatecznie zredagował tekst swej Reguły.

Reguła św. Benedykta

Pod koniec życia, jak opisuje Grzegorz, święty miał niezwykłą wizję: ”ujrzał światło, które rozlewając się z góry przepłoszyło nocne mroki i takim blaskiem jaśniało, że dzień zbladł przy nim, choć ono lśniło wśród ciemności. A gdy na nie patrzył, wydarzyło się coś bardzo dziwnego: jak sam później opowiadał, cały ukazał się jego oczom skupiony w jednym promieniu słońca”.

Przeczytaj całą biografię św. Benedykta

Benedykt jest czczony jako patron dobrej śmierci. Sam Święty przyjął w dniu swej śmierci komunię i umarł na stojąco w kaplicy klasztornej (oratorium), śpiewając psalm podtrzymywany przez braci. Zgodnie z tradycją Benedykt umarł w 543 r. Klasztor na Monte Cassino, wielokrotnie niszczony w ciągu dziejów, do dziś pozostaje miejscem szczególnego kultu świętego Patriarchy. Innym ważnym miejscem kultu jest opactwo Saint-Benoit-sur-Loire we Francji, dokąd według pewnych źródeł, przewieziono w VII lub VIII w . jego ciało ze zniszczonego przez Longobardów klasztoru na Monte Cassino. Oryginał tekstu Reguły nie dotrwał do naszych czasów. Spłonął w 896 r. podczas pożaru klasztoru w Teano.

Za: www.tyniec.benedyktyni.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda