Home WiadomościZe Świata Kustosz franciszkanów wzywa do dialogu i pokoju

Kustosz franciszkanów wzywa do dialogu i pokoju

Redakcja

Przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej o. Francesco Patton zaapelował w Kairze o dialog i współpracę. Spotykając się 2 marca z wielkim imamem kairskiego meczetu Al-Azhar, Ahmadem Mohammadem Al-Tayyeb, włoski zakonnik powiedział, że szkoły franciszkanów w Egipcie są „konkretnym przykładem tego braterstwa, dialogu i wspólnych starań na rzecz stworzenia kultury pokoju i wychowania do pokoju”.

Zorganizowana przez Uniwersytet Al-Azhar i egipskich franciszkanów konferencja pod hasłem „Dialog pokoju i wsparcia między ambasadorami Al-Azhar a Zakonem Franciszkańskim” jest jednym z punktów trzydniowych uroczystości upamiętniających 800. rocznicę spotkania św. Franciszka z sułtanem Malikiem Al-Kamilem al-Malikiem w egipskiej Damietcie.

Inicjatywę św. Franciszka o. Patton określił jako „proroczy gest, wskazujący na konieczność rozwijania dialogu i pokojowej współpracy, który jest bardziej efektywny niż przemoc i konfrontacja kultur”. Jednocześnie przełożony franciszkanów w Ziemi Świętej podziękował wielkiemu imamowi za jego zaangażowanie na rzecz dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego, a także za ostatnią wizytę papieża Franciszka w Abu Zabi i podpisany tam wspólny dokument o braterstwie.

Wraz z papieżem Franciszkiem Al-Tayyeb w sposób zdecydowany opowiedział się przeciwko politycznemu wykorzystywaniu wiary w Boga przez politykę, usprawiedliwianiu przemocy motywami religijnymi oraz zaapelował o wzajemny szacunek.

O. Patton podkreślił, że św. Franciszkowi i sułtanowi jako ludziom wierzącym udało się rozpocząć dialog z wzajemnym poszanowaniem. Dziś stanowi on alternatywę dla braku tolerancji i konfliktu cywilizacji. Spotkanie sprzed 800 lat wyraźnie pokazuje, „jak bardzo złudne jest zwycięstwo wymuszone przemocą i jak kruchy jest pokój osiągnięty przez pobicie wroga” – stwierdził o. Patton i dodał, że „długotrwałe owoce może przynieść tylko spotkanie dialogu”.

Jubileuszowe uroczystości odbywały się w tym mieście dniach 1-3 marca. Specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka jest prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri. Uroczystości z okazji 800. rocznicy wizyty św. Franciszka w Egipcie zakończyły się 3 marca uroczystą Mszą św. w kościele św. Józefa w Kairze, której przewodniczył kard. Leonardo Sandri.

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda