Home WiadomościZe Świata List Generała Bonifratrów na uroczystość św. Jana Bożego

List Generała Bonifratrów na uroczystość św. Jana Bożego

Redakcja

W uroczystość św. Jana Bożego Przełożony Generalny, Brat Jesús Etayo kieruje do wszystkich najlepsze życzenia radosnego świętowania uroczystości naszego Patrona.

 

Rzym, 8 marca 2019
Prot. N. PG010/2019

ŚWIĘTY JAN BOŻY
Człowiek zafascynowany Bogiem i pełen współczucia dla chorych i ubogich (Papież Franciszek).

Moi drodzy Bracia, Współpracownicy i członkowie Rodziny Szpitalnej św. Jana Bożego!

Tuż po zakończeniu LXIX Kapituły Generalnej Zakonu, przypada święto św. Jana Bożego, naszego Założyciela, co jest wspaniałą okazją do tego, by skierować do wszystkich moje pierwsze słowa i przede wszystkim przesłać moje najlepsze życzenia radosnego świętowania uroczystości naszego Patrona.

Wszyscy z zainteresowaniem śledzili przebieg Kapituły Generalnej, jej obrady i poszczególne etapy. Jak zawsze był to ważny moment komunii i braterstwa w szpitalnictwie, przeżywany z wielką intensywnością i z nieustanną postawą rozeznawania, poszukiwania światła Ducha Świętego i wsłuchiwania w Jego głos, aby kontynuować, z jak największą wiernością, misję, która jest powierzona Zakonowi.

Temat Kapituły Generalnej brzmiał: “Kształtując przyszłość szpitalnictwa”. To więcej niż tylko tytuł. To oznacza stałe, dynamiczne podejście do budowania, odnawiania, przeżywania w wierności, do dawania nowych odpowiedzi na nowe potrzeby. Dlatego wymaga przygotowania nowych bukłaków, aby mogły one gromadzić nowe wino szpitalnictwa, które oprócz tego, że jest fundamentem naszego domu, naszej konstrukcji, jest również tym, co wypełnia je światłem i treścią.

W tym kierunku i z tymi założeniami obradowaliśmy w Rzymie przez ponad trzy tygodnie, próbując określić przyszłe kierunki działania dla naszej Rodziny św. Jana Bożego. Z pewnością wielu z Was zostało już o tym poinformowanych w prowincjach, a wkrótce zostanie opublikowany dokument końcowy, wraz z niektórymi przemówieniami i programem na sześciolecie, które właśnie się rozpoczęło.

Szczególnym i wzruszającym momentem dla wszystkich była prywatna audiencja, którą papież Franciszek udzielił nam 1 lutego. Był to bardzo ważny poranek, ponieważ oprócz wizyty u Papieża, w jego domu, możliwości spotkania się nim i zrobienia zdjęć, otrzymaliśmy także przesłanie pełne światła i nadziei, które wraz z Dokumentem Końcowym będzie inspirującą częścią programu Zarządu Generalnego w nadchodzących latach.

Przesłanie jest krótkie, ale jak powiedziałem, pełne światła i głębi. Trzeba je przeczytać wielokrotnie, gruntownie przemedytować, przemodlić i współdzielić się nim z braćmi i współpracownikami. Zachęcam was do tego gorąco. Nie brakuje również w nim odniesienia do św. Jana Bożego, naszego Założyciela: “Proszę was, nie czyńcie z Zakonu Szpitalnego zamkniętej armii, zamkniętego rezerwatu. Rozmawiajcie, dyskutujcie i planujcie razem, wracając do swoich korzeni, planujcie teraźniejszość i przyszłość swojego życia i misji, zawsze słuchając głosu chorych i tych, którzy was potrzebują, podobnie jak to czynił św. Jan Boży – człowiek zafascynowany Bogiem i pełen współczucia dla chorych i ubogich”.

Jest to kompletny program życia pod przewodnictwem św. Jana Bożego. Zapamiętajcie jego słowa: “Miłuj Pana naszego Jezusa Chrystusa ponad wszystko na świecie, gdyż On miłuje Cię o wiele bardziej, niż Ty zdołałbyś Go pokochać. Bądź zawsze miłosierny: gdzie nie ma miłosierdzia, nie ma Boga, chociaż jest On na każdym miejscu”. (List do Ludwika Baptysty 15). Proszę Boga i zachęcam wszystkich członków naszej Rodziny Szpitalnej św. Jana Bożego, aby mieli odwagę żyć z pasją dla Boga i z sercem, które podobnie jak u Dobrego Samarytanina, odczuwa współczucie dla każdej
chorej, ubogiej i potrzebującej osoby.

Rozpoczynamy nowe sześciolecie pełni nadziei i zaufania do Pana i całej naszej Rodziny. Wszyscy członkowie nowego Zarządu Generalnego dołożą wszelkich starań, aby nadal budować i uwidaczniać na co dzień szpitalnictwo Ewangelii, które, jak nikt inny, wyraził św. Jan Boży. Jest wiele wyzwań i obowiązków, ale jesteśmy przekonani, że możemy liczyć na pomoc Pana, św. Jana Bożego i całego Zakonu. W komunii i z odwagą. W nadchodzących dniach nowy Zarząd Generalny uda się do Grenady, aby powierzyć tę nową sześcioletnią kadencję pod opiekę naszego Założyciela i aby
zaczerpnąć i zainspirować się jego życiem i przykładem.

Jak zawsze przy tej okazji, chciałbym poinformować Was o wyniku kampanii 2018, przeprowadzonej na rzecz projektu w “Akassato (Cotonou), w Prowincji św. Ryszarda Pampuri (Benin-Togo)”. Całkowita zebrana suma wynosi 305.451,73 euro, jest to owoc solidarności Was wszystkich, za co
jeszcze raz składam moje najserdeczniejsze podziękowania.

Jednocześnie informuję, że przy okazji Kapituły Generalnej rozpoczęliśmy kampanię pomocy dla naszych dzieł w Wenezueli pod hasłem: “Comida Solidaria Compartida” (z hiszp. solidarne dzielenie się żywnością) w celu walki z niedożywieniem ludności, w szczególności dzieci. Kwota zebrana do tej pory wynosi 100.000,00 euro. Zdecydowaliśmy, aby nie rozpoczynać nowej kampanii na rok 2019, lecz kontynuować tę, rozpoczętą na rzecz Wenezueli, zachęcając do dalszego wspierania tego projektu wszystkich, którzy nie mieli dotychczas jeszcze okazji tego zrobić oraz prosząc o dalsze wsparcie także tych, którzy już to zrobili. Jeszcze raz dziękuję za Waszą solidarność i hojność wobec osób najbardziej potrzebujących.

Życzę wszystkim radosnych obchodów święta św. Jana Bożego. Niech jego pasja i poświęcenie dla ubogich i chorych motywuje nas, na początku tego nowego sześciolecia, do wzrostu i dalszego budowania, z entuzjazmem i odwagą, przyszłości szpitalnictwa i całej naszej Rodziny Szpitalnej. Zjednoczeni w Panu i św. Janie Bożym, przesyłam braterskie pozdrowienia.

Br. Jesús Etayo
Przełożony Generalny

Za: bonifratrzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda