Home WiadomościZe Świata List Kustosza z okazji 600-lecia ustanowienia Komisarzy Ziemi Świętej

List Kustosza z okazji 600-lecia ustanowienia Komisarzy Ziemi Świętej

Redakcja

Do Czcigodnych
Komisarzy Ziemi Świętej

Najdrożsi Bracia Komisarze Ziemi Świętej,
niech Pan obdarzy Was pokojem!

14 lutego 1421 roku Papież Marcin V Bullą His quae pro ecclesiasticarum pozwalał Gwardianowi Góry Syjon na ustanawianie, zdejmowanie i zastępowanie nowymi „Prokuratorów lub Komisarzy” w krajach chrześcijańskich, w celu przyjmowania i zbierania jałmużn oraz ofiar, jak i zabezpieczania tego, co konieczne dla utrzymania misji braci w Kustodii Ziemi Świętej służącej strzeżeniu Miejsc Świętych.

Z tej racji, drodzy Komisarze Ziemi Świętej, 14 lutego br. będziemy świętować 600 lat od papieskiego zatwierdzenia Waszej funkcji, którą pełnicie dzisiaj jako cenną posługę, pod wieloma względami niezastąpioną. Polega ona na upowszechnianiu wiedzy o Kustodii i jej rozlicznych polach posługi; na zachęcaniu, organizowaniu i towarzyszeniu grupom pielgrzymkowym podczas nawiedzania Miejsc Świętych; na promowaniu corocznej „Kolekty na Ziemię Świętą” i na innych formach ekonomicznego wsparcia naszej misji; oraz na sprzyjaniu powołaniom do posługi w Ziemi Świętej.

ako Kustodia Ziemi Świętej pragniemy świętować to ważne wspomnienie, aby podziękować Bożej Opatrzności, która podczas minionych wieków posługiwała się Waszą pracowitą i twórczą działalnością jako braci Komisarzy, jak i wierną oraz pobożną hojnością dobrodziejów, tak aby Ziemia Święta nadal prowadziła misję powierzoną jej przez Kościół. Poszczególne uroczystości odbędą się w Miejscach Świętych, we wspólnotach Kustodii oraz siedzibach Komisariatów. Środki komunikacji Kustodii (Strony internetowe, Czasopisma Ziemi Świętej i Christian Media Center) pomogą w dowartościowaniu tego wspomnienia.

W celu podkreślenia wagi posługi Komisarzy Ziemi Świętej oraz hojnej solidarności dobrodziejów postanawiamy, co następuje:
– dzień 15 lutego każdego roku zostaje ustanowiony specjalnym dniem modlitwy za dobrodziejów Kustodii Ziemi Świętej;
– podczas tygodnia następującego po niedzieli 14 lutego 2021 roku, w dniu bliskim rocznicy, niech we wszystkich Komisariatach świata odbędzie się jakaś uroczystość dziękczynienia i modlitwy za dobrodziejów Kustodii Ziemi Świętej;
– 15 lutego 2021 roku o godz. 6.30 rano, czasu jerozolimskiego, jako Kustosz Ziemi Świętej będę przewodniczył dziękczynnej Celebracji Eucharystycznej w intencji Komisarzy Ziemi Świętej i dobrodziejów Kustodii Ziemi Świętej w Kaplicy Bożego Grobu. Dla ułatwienia uczestnictwa w tej Mszy Świętej będzie ona transmitowana przez Christian Media Center.

Pozdrawiam Was, dziękując Panu za Wasze powołanie i posługę, jaką pełnicie jako „ambasadorowie” Kustodii Ziemi Świętej w świecie. Przez wstawiennictwo Serafickiego Ojca Świętego Franciszka, który był pielgrzymem w tej Ziemi Świętej ze względu na miłość wobec tajemnicy Wcielenia Syna Bożego dla naszego odkupienia, niech tenże Pan napełni Was wszelkim błogosławieństwem.

Po bratersku

Fr. Francesco PATTON OFM
Kustosz Ziemi Świętej

Fr. Marcello Ariel CICHINELLI OFM
Delegat Kustodii
dla Komisarzy Ziemi Świętej

Za: wwww.terrasancta.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda