Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego na świecie Lwów: obchody Roku Życia Konsekrowanego

Lwów: obchody Roku Życia Konsekrowanego

Redakcja

RVWspólne spotkanie zakonników i sióstr zakonnych obrządku łacińskiego i bizantyjsko-ukraińskiego rozpoczęło się we Lwowie. Odbywa się ono pod hasłem: „Ewangeliczna wspólnota osób poświęconych Bogu w Kościele rzymskokatolickim i greckokatolickim na Ukrainie”. Jest to kolejny etap obchodów Roku Życia Konsekrowanego w tym kraju.

Spotkanie upływa pod znakiem wspólnej modlitwy, wykładów i dyskusji. W tym czasie zakonnicy i siostry zakonne starają się lepiej zrozumieć swoje miejsce i rolę w dzisiejszym Kościele. Zastanawiają się też, jak sprostać aktualnym wyzwaniom współczesnego świata.

Podczas Mszy rozpoczynającej forum przewodniczący rzymskokatolickiego episkopatu na Ukrainie abp Mieczysław Mokrzycki przypomniał uczestnikom, że ich życie w szczególny sposób złączone jest z krzyżem Chrystusa, i zachęcił ich do wytrwałego naśladowania miłości Ukrzyżowanego. Osoby konsekrowane obydwu obrządków odnowiły też swoje zakonne śluby i zawierzyły życie Matce Bożej Łaskawej.

Posługa zakonów na Ukrainie jest nieoceniona. W dużej mierze to one dźwigają trud duszpasterstwa i ewangelizacji. „Zgromadzenia zakonne, oprócz życia apostolskiego, wiele czasu poświęcają na modlitwę, na osobiste uświęcenie; przede wszystkim modlą się za cały Kościół, a tutaj za Kościół na Ukrainie. I za ten dar modlitwy, postu, ubóstwa jesteśmy im bardzo wdzięczni” – powiedział abp Mokrzycki.

W. Kuzioła SSP, Lwów / rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda