Home WiadomościZe Świata Lwów: Odpust św. Jana z Dukli

Lwów: Odpust św. Jana z Dukli

Redakcja

RVWe Lwowie trwają doroczne obchody ku czci jego patrona, św. Jana z Dukli, którego orędownictwu przypisuje się ocalenie miasta przed Kozakami i Tatarami w 1648 r. Dziś za jego wstawiennictwem wierni wszystkich obrządków i wyznań proszą o pokój. Procesję z relikwiami świętego poprowadzili arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki i biskup łucki Witalij Skomarowski.

Jan urodził się w Dukli około 1414 r. Dwadzieścia jeden lat przeżył we Lwowie, gdzie z poświęceniem posługiwał jako kaznodzieja, spowiednik oraz opiekun chorych i ubogich. Tutaj zmarł w roku 1484. Jego grób znajduje się w pobernardyńskim kościele św. Andrzeja, a relikwie w katedrze łacińskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Abp Mokrzycki widzi w patronie miasta wielkiego orędownika pokoju. „Przy jego ołtarzu kult nadal jest żywy – powiedział metropolita lwowski. – Przychodzą tam wierni wszystkich obrządków, wyznań, by przez jego wstawiennictwo wypraszać pokój i opiekę. I cieszymy się tym pokojem. Nie ma żadnych zamieszek we Lwowie i wierzę, że jest to przez wielkie orędownictwo i wstawiennictwo św. Jana z Dukli” – dodał tamtejszy arcybiskup. Uroczystości zakończyły się poświęceniem figury świętego, która stanęła na dziedzińcu kurii archidiecezjalnej obrządku łacińskiego. Jest to symboliczny powrót do Lwowa statuy Jana z Dukli, którą podczas wojny żołnierze radzieccy usunęli sprzed kościoła św. Andrzeja.

rv / ks. W. Kuzioła SSP, Lwów

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda