Home WiadomościZe Świata Madagaskar wspomina 40-stą rocznicę przybycia polskich oblatów

Madagaskar wspomina 40-stą rocznicę przybycia polskich oblatów

Redakcja

Delegatura misjonarzy oblatów na Madagaskarze zbliża się do świętowania 40-lecia obecności na wyspie. Misjonarze Niepokalanej przybyli na Madagaskar w 1980 roku na zaproszenie biskupa Toamasina Jérôme Razafindrazaka.

Przygotowania do świętowania czterdziestej rocznicy przybycia oblatów na Madagaskar rozpoczęliśmy rok temu. Każda oblacka misja i parafia miała swój program, który był przypomnieniem przybycia pierwszych polskich oblatów, 3 grudnia 1980 roku. Na każdej misji i w parafii, zawsze ktoś z żyjących świadków przybycia oblatów mówił o tym wydarzeniu – mówi o. Mariusz Kasperski OMI, Superior Delegatury na Madagaskarze.

Główne uroczystości zaplanowano na 22 listopada 2020 roku, poprzedzać je będzie czterodniowy kongres: “Wspólnota Apostołów z Jezusem jest wzorem i nadzieją naszego życia”. Na jego tematykę złożą się odpowiedzi na ankietę, w której odpowiedzi udzielili oblaci, zaangażowani w różne wymiary posługi misjonarskiej. Niestety ze względu na sytuację pandemiczną i zamknięte granice wyspy, zmieniono formę centralnych uroczystości jubileuszowych, na które zaproszony był m.in. o. Paweł Zając OMI – Prowincjał Polskiej Prowincji, do której administracyjnie przynależy Delegatura na Madagaskarze.

Kongres to analiza sytuacji, w jakiej teraz jesteśmy, wspólnotowe rozpoznanie znaków czasu, opracowanie propozycji nowych form pracy, by odpowiedzieć na potrzeby ludzi, którym posługujemy, na potrzeby Kościoła – wyjaśnia ojciec Kasperski.

Zaznacza, że misjonarze żyli w dużej niepewności, czy w obecnych warunkach w ogóle uda się celebrować jubileusz. Madagskar wciąż obejmują restrykcje, związane z pandemią koronawirusa.

Warunki sanitarne po epidemii pozwalają nam na zrealizowanie naszego programu świętowania czterdziestej rocznicy przybycia oblatów na Madagaskar (1980-2020) i poprzedzającego to święto kongresu. (…) Epidemia koronawirusa i restrykcje, zamknięcie dróg, zatrzymały na siedem miesięcy wszystkie nasze programy. Bogu dzięki, teraz możemy normalnie się przemieszczać. Musimy nosić maski i przestrzegać odległości jednego metra pomiędzy wiernymi w kościele, ale możemy pracować – tłumaczy przełożony.

Nasze święto, czterdziesta rocznica przybycia oblatów na Madagaskar, to okazja, by podziękować Bogu i ludziom za otrzymane łaski i za wykonane wspólnie misjonarskie prace. To czas modlitwy za wszystkich naszych świeckich współpracowników i naszych ofiarodawców – podkreśla Superior Delegatury.

Animację czasu kongresu powierzono włoskiemu montfortaninowi – o. Pierrino Limoncie. Ojciec Limonta był świadkiem przybycia pierwszych misjonarzy na Madagaskar i do dzisiaj współpracuje z oblatami.

W imieniu wszystkich oblatów z Madagaskaru, bardzo proszę o modlitwę w naszej intencji. Przeżywamy teraz ważny czas dla naszej Delegatury – apeluje o. Mariusz Kasperski OMI – Prosząc o Waszą modlitwę, mamy także na uwadze nasze przemieszczanie się po misyjnych drogach. Z niektórych naszych misji potrzeba trzech dni na dotarcie do miasta Toamasina, miejsca naszego kongresu i święta. Dziękujemy za Wasze duchowe wsparcie!

O przebiegu spotkania oraz o historii misji na Madagaskarze będziemy informować na stronie oblaci.pl.

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda