Marianie: Nowe Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Żodzinie na Białorusi została diecezjalnym Sanktuarium.

12-15 maja w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Żodzinie na Białorusi odbyło się sympozjum poświecone obchodom 100-lecia Objawień maryjnych w Fatimie. Sympozjum rozpoczęło się całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu 12 maja oraz czuwaniem fatimskim wieczorem tegoż dnia.

Główne uroczystości przypadły jednak na 13 maja, kiedy to do Żodzina zawitał abp. Tadeusz Kondrusiewicz, Metropolita Mińsko-Mohylewski. Na wjeździe do miasta hierarchę przywitali przedstawiciele parafii oraz… milicja, zapraszając go najpierw do fabryki samochodów ciężarowych BELAZ. Acybiskup spotkał się z kierownictwem zakładów i pobłogosławił pracę załogi,a późiej został zaproszony, by poprowadzić największy samochód na świecie.

Następnie Metropolita udał się do kościoła parafialnego. Przed bramą spotkali go księża, władze miejskie, parafianie oraz pastuszkowie z Fatimy, którzy ofiarowali mu w prezencie żywą owieczkę.

Arcybiskup przewodniczył uroczystej Eucharystii w kościele oraz procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół świątyni. Na zakończenie Mszy świętej abp Kondrusiewicz ogłosił radosną wiadomość o ustanowieniu kościoła Matki Bożej Fatimskiej w Żodzinie sanktuarium diecezjalnym.

U źródeł decyzji stały obchody jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich jak również „ten fakt, że parafia Matki Bożej Fatimskiej w m. Żodzina  Borysowskiego dekanatu archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej jest szczególnym miejscem, gdzie wierni gromadzą się dla czci Najświętszej Panny” – zaznaczył Arcybiskup w dekrecie.

Po Mszy św. Arcybiskup wraz z parafianami i gośćmi uczestniczył w parafialnym festynie, zaś zwieńczeniem dnia był świąteczny koncert w miejskim parku, na którym mieszkańcy Żodzina mogli usłyszeć uczniów szkoły artystycznej oraz zespoły „Recha” i „Ryby”

Niedziela, 14 maja była również poświęcona orędziu Fatimy. Natomiast w poniedziałek, 15 maja, do nowego sanktuarium przybyli pierwsi pielgrzymi. Byli to wszyscy biskupi, kapłani oraz osoby zakonne archidiecezji, którzy przyjechali na swój dzień skupienia. Po uroczystej Eucharystii, której przewodniczył abp Kondrusiewicz, odbyła się procesja maryjna wokół świątyni, po których zostały wygłoszone dwa wykłady: pierwszy przedstawił ks. Joao Carlos Roma Leite Rodrigues MIC z Portugalii, zaś drugi abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Sympozjum w Żodzinie i całość obchodów 100-lecia Fatimy stały się źródłem jedności i radości dla parafian i przybyłych gości i – jak wierzymy – na zawsze zmieniły życie parafii. Nowo utworzone Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej polecamy opiece Boga i wstawiennictwu Matki Najświętszej.

ks. Kanstantsin Anashka MIC

Za: www.marianie.pl