Matka Boża Jasnogórska w Katedrze Notre Dame

Msza św. inaugurująca Kaplicę Polską została odprawiona w sobotę, 1 grudnia w katedrze Notre-Dame w Paryżu. 

„Inauguracja Kaplicy Polskiej z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej katedrze Notre-Dame w Paryżu oraz wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II to historyczne wydarzenie nie tylko dla Polaków mieszkających we Francji, ale także dla rodaków w kraju i na całym świecie” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Wskazał, że przed wizerunkiem jasnogórskiej Matki – Królowej Polski, od tej pory będzie można modlić się w sercu Paryża, w katedrze, którą rocznie odwiedza kilkanaście milionów osób z całego świata. 

Eucharystia była częścią uroczystych obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Obecni byli m.in. kardynał André Vingt-Trois, reprezentujący Kościół we Francji, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji bp Wiesław Lechowicz, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, ks Bogusław Brzyś, rektor katedry Notre-Dame ks. Partick Chauvet oraz przeor klasztoru ojców paulinów z Jasnej Góry o. Marian Waligóra. W uroczystości wzięli udział marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski. 

„Mam nadzieję, że odtąd nowa Kaplica św. Germana i Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski, bo taka jest od dziś jej oficjalna nazwa, stanie się miejscem, gdzie Polacy oraz miliony turystów z całego świata, będą mogli pielgrzymować jak do Matki, spotkać Jej Syna oraz znaleźć pociechę i siłę na dalszą drogę” – mówił podczas uroczystej Mszy św. w katedrze Notre-Dame rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś. Dodał, że przez fakt obecności Maryi w wizerunku z Jasnej Góry, katedra Notre-Dame staje się szczególnie bliska sercom wielu Polaków. 

Rektor PMK podziękował osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania polskiej kaplicy: Senatowi RP, reprezentowanemu przez marszałka Stanisława Karczewskiego, ambasadorowi RP we Francji Tomaszowi Młynarskiemu, hrabinie Izabeli d’Ornano. Ks. Brzyś wyraził także wdzięczność arcybiskupowi Paryża Michelowi Aupetit, za życzliwe przyjęcie inicjatywy powstania kaplicy oraz za wszelką życzliwość i pomoc w trakcie jej realizacji. Podziękowania rektor PMK skierował też do paulinów z Jasnej Góry. To oni ofiarowali kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej dla paryskiej katedry. 

oprac. BPJG 
/wykorzystano informacje Biura Prasowego Episkopatu Polski oraz Portalu PolskiFR/

Za: www.jasnagora.com