Home WiadomościZe Świata Matka Boża wraca do Bołszowiec

Matka Boża wraca do Bołszowiec

Redakcja

Po 75 latach Matka Boża powróciła do odbudowywanego przez franciszkanów Sanktuarium w Bołszowcach k. Halicza. W niedzielę 14 lipca 2019 r. wierna kopia oryginalnego obrazu została wprowadzona do świątyni m.in. przez przewodniczącego Konferencji Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy bpa Bronisława Bernackiego z Odessy, Metropolitę Lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego i Krakowskiego Prowincjała Franciszkanów o. Mariana Gołębia. Naszą Prowincję, jako kustoszy cudownego obrazu Matki Bożej Bołszowieckiej, reprezentował Wikariusz Prowincji o. Zbigniew Czerwień wraz z braćmi Janem Rafińskim i Tomaszem Kopczackim.

W 1624 r. w Bołszowcach wzniesiono ufundowane przez kasztelana halickiego Marcina Kazanowskiego budynki klasztoru i kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kustoszami miejsca zostali karmelici. 20 marca 1624 r. obraz został przeniesiony z zamku do nowopowstałej świątyni. Budowę murowanego kościoła rozpoczął około 1718 r. Jan Gałecki, pułkownik wojsk koronnych. Po ukończeniu budowy świątynia została poświęcona 15 sierpnia 1777 r. przez biskupa Kryspina Cieszkowskiego, który trzy dni później ukoronował obraz Matki Bożej koronami papieskimi.

W czasie I wojny światowej świątynia została zrujnowana, a zakonnicy razem z cudownym obrazem przez dziesięć lat przebywali we Lwowie. Dopiero w latach 30. XX wieku podjęli się odbudowy kompleksu, który został ukończony tuż przed wybuchem II wojny światowej. Po II wojnie światowej, na skutek wygnania ludności polskiej, zamknięto kościół i klasztor. Cudowny obraz Matki Bożej został przez ojców karmelitów wywieziony i znajduje się obecnie w Kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Zdjęcie: www.rkc.lviv.ua

Za: www.karmelici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda