Home WiadomościZe Świata Matugga: Wanda Health Centre

Matugga: Wanda Health Centre

Redakcja

“To coś bardzo pięknego, być lekarzem na misjach. Ponieważ nie tylko leczy się choroby, ale również dusze. Ilu wyleczyłam dobrym leczeniem, a ilu wybłagałam modlitwą, tego nie wiem. Tego się dopiero dowiem na drugim świecie…” – słowa te powiedziała Wanda Błeńska – „polska Matka trędowatych”, która pracowała z chorymi i biednymi w Afryce, w Ugandzie przez prawie 43 lata.

Jak powiedział kiedyś św. Jan Paweł II: „Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości…” – Misja i wspaniałe dzieło całego życia doktor Wandy Błeńskiej trwają i będą się rozwijać. Również dlatego, że jej imieniem został nazwany nowo wybudowany szpital – centrum zdrowia, powstałe w naszej misji franciszkańskiej w Matudze.

Franciszkańska działalność misyjna w Afryce jest bardzo różnorodna i – mimo niewielkiej liczby pracujących tam misjonarzy – bardzo aktywna i prężna. Nasi franciszkańscy bracia otworzyli misję w Matugga w 2010 roku. W tak krótkim czasie nasza posługa przyniosła już bardzo wiele owoców: praca w wielu kościołach – miejscowościach należących do misji i parafii, szkoły, edukacja, pomoc biednym i ubogim, sierotom i chorym… Nasza praca to jednak przede wszystkim ewangelizacja, katechizacja i opieka duszpasterska wraz z posługą i udzielaniem sakramentów świętych.

Powstanie nowego szpitala wpisuje się w charyzmat działalności misyjnej naszego franciszkańskiego zakonu. Odpowiada na ogromne zapotrzebowanie ze strony wielu chorych i cierpiących, potrzebujących fachowej pomocy medycznej i godnych, ludzkich warunków. Troskliwej opieki, która zawiera się w dobrze znanych pojęciach: CARITAS oraz „Miłosierdzie chrześcijańskie”.

Nowo powstały szpital budzi podziw i jest z pewnością jednym z najnowocześniejszych ośrodków zdrowia w całej Ugandzie! Franciszkanie pracujący w Ugandzie – pomysłodawcy i promotorzy wykonawcy tego dzieła – wykonali w tych latach ogromną pracę i włożyli duży wysiłek w powstanie nowego szpitala. Zgromadzili, zmobilizowali i zachęcili wielką liczbę ludzi dobrej woli i otwartych i hojnych, nieszczędzących sił, czasu i talentów, którzy bardzo nam pomogli!

Samo zaangażowanie, organizacja, ufność i wiara w możliwość zrealizowania tej misji i wkład w wybudowanie placówki zdrowia, umożliwiającej dostęp do opieki zdrowotnej dla ogromnej liczby ludzi, tak gęsto zaludnionym w tak biednym kraju jakim jest Uganda, jest dowodem wielkiej opieki Opatrzności Bożej. To także dający nadzieję znak dobroci i solidarności oraz braterstwa międzyludzkiego – owoc żywotności Kościoła i Zakonu franciszkańskiego, który wciąż wychodzi poza swoje ramy, utarte schematy i chce nieść pomoc i nadzieję wszystkim potrzebującym.

Prace budowlane trwały bardzo długo i musieliśmy sprostać wielu trudnościom.
Pomogło nam wielu naszych, przyjaciół, ofiarodawców ludzi życzliwych, pomocników i sponsorów indywidualnych i zorganizowanych z Ugandy, Europy i USA.Swoją cegiełkę w budowę szpitala włożyło wiele organizacji rządowych i pozarządowych, wiele naszych franciszkańskich klasztorów i parafii z wielu krajów, oraz mnóstwo anonimowych dobroczyńców, którzy pomogli w realizacji tego wielkiego i pięknego dzieła! Sami nigdy nie bylibyśmy w stanie podołać takiemu wyzwaniu! Jesteśmy Wam wszystkim, bardzo wdzięczni i zapewniamy o naszej pamięci modlitewnej!

Ostatnie miesiące i tygodnie były czasem bardzo intensywnej pracy. Wykończenia wymagały dopełnienia wielu pilnych formalności, związanych z wyposażaniem budynku szpitala we wszelkiego rodzaju sprzęt medyczny oraz całe zaplecze techniczne, tak aby personel medyczny mógł spokojnie pracować i przyjmować pacjentów.

W tym miejscu kierujemy szczególne podziękowania dla Pana Andrzeja Rzepeckiego oraz Fundacji Innovaid i Polish Aid, realizujących projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Ci wspaniali ludzie wykonali od samego początku ogromną pracę! Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, fachową wiedzę, życzliwość, wskazówki, dobre rady i ofiarność! Podziwiamy Wasze umiejętności i radzenie sobie w tak trudnych warunkach pracy nawet poza granicami Polski!

Szpital funkcjonuje już i przyjmuje chorych już od 16 września 2019 r. i działa 24 godziny na dobę! Jednak oficjalne i uroczyste poświęcenie i otwarcie franciszkańskiego szpitala zaplanowane jest na 1 grudnia 2019 r. Już teraz serdecznie zapraszamy, by śledzić nasze relacje i aktualności w Internecie.

Szczególnie radosne były pierwsze dni pracy szpitala. 19 września w nowym szpitalu przyszła na świat dziewczynka, której szczęśliwa i wdzięczna mama nadała imię Wanda Clara na cześć patronki kandydatki na ołtarze Pani doktor Wandy Błeńskiej i św. Klary współpatronki naszego Franciszkańskiego Zakonu!

Następnego dnia, w nowym budynku spitala odbyła się pierwsza Msza Święta. Uczestniczył w niej cały personel szpitala, pracownicy i wolontariusze, a także prowadzące szpital Siostry Franciszkanki Matki Bożej Niepokalanej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Delegat Franciszkanów w Ugandzie o. Wojtek Ulman. Po wspólnej modlitwie, o. Wojtek pobłogosławił cały szpital i oddał wszystkich pracowników i pacjentów opiece Matki Bożej oraz św. Franciszka z Asyżu, życząc wszystkim obfitości Bożych łask.

Wybudowanie budynku szpitala to oczywiście nie koniec prac. W toku jest wiele spraw wykończeniowych i doposażanie placówki, całego zaplecze sanitarnego, technicznego, zagospodarowanie terenu wokół szpitala. Czeka nas jeszcze zakup karetki pogotowia i zorganizowanie zaplecza dla lekarzy i pielęgniarek.

To praca i wyzwanie na najbliższe lata. Już teraz jednak jesteśmy dumni z osiągniętego celu i bardzo wdzięczni Bogu Ojcu za tak wielki dar i błogosławieństwo, jakim jest nowy szpital w Matugga! Dzięki niemu będziemy mogli wypełniać misję poprzez pomoc najbardziej potrzebującym tak, jak to pokazywał swoim życiem św. Franciszek z Asyżu oraz doktor Wanda Błeńska – świadkowie, którzy spotykali Jezusa w ubogich i trędowatych i Jemu w nich służyli.

o. Józef Matuła/red.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda